Вважати, ніби будь-що, що стається в нашому житті, обернеться досвідом, — велика помилка. Всі ми чули від друзів або читали в інтернетах «цитати мудрих» про те, хто на чиїх помилках вчиться, що робить нас сильнішими, якщо не вбиває, або щось іще про досвід та «успішний успіх» унаслідок вдалого життєвого вибору. За цим часто ховається припущення, ніби досвід є простою сукупністю подій нашого життя. Проте є нюанс: те, що відбувається з нами, не стає нашим досвідом автоматично. Без аналізу й рефлексії людина може й далі наступати на ті самі граблі, навіть якщо доти безліч подій боляче вдаряли її дрином по голові.
Третій рік повномасштабної війни змушує дедалі більше замислюватися над тим, наскільки добре ми насправді розуміємо нашого ворога. Ба більше, з кожним обстрілом українських міст, із кожним розстріляним українським військовополоненим, із кожною заявою Путіна про «цілі СВО» ми змушені ставити собі запитання: чи всі жахливі події, в яких ми зараз живемо, справді формують досвід нашої нації? Досвід — це осмислення, це постійна рефлексія, це складна аналітична робота. Боротьба України за право на існування — це критичний час для формування досвіду. Я недарма поставив спершу запитання про те, чи справді добре ми розуміємо нашого ворога. Воно мусить бути якщо не ключовим, то щонайменше одним із першочергових в осмисленні причин, перебігу й наслідків цієї війни за наше виживання.
На закордонних конференціях я часто кажу: так, як знаємо Росію ми, українці, її не знає ніхто. Це — століття нашої історії, століття воєн, зусилля з доведення нашої окремішності, але це також і століття наших помилок і наївних сподівань на те, що якщо докластися до розбудови імперії, вона нас не поглине. Розповідаючи про наші знання про Росію, особливо перед закордонною аудиторією, я не кажу того, що можу собі дозволити сказати «перед своїми»: ми маємо століття історії, насичені різними подіями, однак нам бракує досвіду в тому розумінні, що все це потребує осмислення, аналізу та всебічного опрацювання.
Якщо залізти в YouTube чи просто зайти в Інтернет, україномовній публіці пропонується багато різноманітного контенту про Росію. Це створює хибне уявлення, буцімто ми знаємо про росіян майже все. Справді, гіперпопулярні теми про кривавого Івана Грозного, жорсткого Петра І чи «ефективного менеджера» в очах росіян Йосифа Сталіна збирають сотні тисяч (якщо не мільйони) переглядів. Обивателі можуть на цьому місці сміливо закинути, що я — академічний сноб, але я змушений це сказати: ролики в YouTube чи статті на поважних ресурсах від найфаховіших істориків або політологів іще не означають, що в нашій країні справді є сформовані школи того, що сучасною мовою міжнародного спілкування можна назвати Russian Studies. Сáме переконання в тому, що мільйони вподобайок не сформують нашого досвіду боротьби з росіянами, не дадуть нам кращого розуміння ворога й тим більше не підкажуть, на яких засадах має будуватися майбутня взаємодія з нашим північно-східним сусідом, наштовхнуло мене й колег із Могилянки на ідею створити сертифікатну програму з російських студій. Звісно, тема дослідження Росії — неймовірно складна й широка, але ініціативною групою ми вирішили почати з того, на чому знаємося найкраще, — з освіти, що спирається на ґрунтовні дослідження та доказову аналітику, яку забезпечують фахівці своєї справи з, можливо, різними поглядами, але водночас зі спільним бажанням працювати на перемогу України.
Ми вже розпочали роботу зі збору інформації, яка, крім пошуку матеріалів на різних ресурсах, включає спілкування з експертами й практиками боротьби з Росією та російським впливом в Україні й світі. З одного боку, ми ставимо собі за мету створити програму, яка дасть змогу студентам усебічно зрозуміти, чим є Росія, які процеси визначають її зовнішню та внутрішню політику, на чому тримається її економіка, ким є російські еліти та якими є сценарії майбутнього для РФ. З іншого боку, маємо надію, що наша програма допоможе згуртувати спільноту зацікавлених у формуванні сучасної української школи дослідження Росії. Очевидним видається те, що наш голос у всьому світі матиме більше шансів бути почутим, якщо спиратиметься на ґрунтовні аналітичні розвідки, потужну дослідницьку традицію та, зрештою, осмислений досвід багатьох поколінь. Ми свідомі того, що тема дослідження Росії цікавить багатьох, і в нашій країні є люди, які цим займаються. Ми запрошуємо до співпраці, закликаємо приєднуватися до нашої команди й разом ставати тими, хто забезпечить майбутні покоління найціннішим — знаннями про ворога та розумінням того, яким може бути наше з ним співіснування.