Майже половина Українців, а саме 46%, ставлять в пріоритет свободу над безпекою. Натомість 34% громадян кажуть, що готові поступитися державі часткою своїх прав та громадянських свобод в обмін на безпеку. Такі дані соціологічного опитування опублікував Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва.
Аналітики зазначають, що не змогли визначитися між двома запропонованими альтернативами 20% опитаних громадян.
Водночас у порівнянні з серпнем 2022 року частка українців, які готові заради особистої свободи та гарантій громадянських прав наражатися на небезпеку, зросла з 35% до 46%, частка тих, хто вважає безпеку важливішою, знизилася з 39% до 34%.
Половина опитаних у віковій групі 18–29 років, а точніше 51%, зазначила, що готова наражатися на небезпеку заради особистої свободи та гарантій дотримання громадянських прав.
Водночас з віком, частка респондентів, які поділяють таку позицію, знижується. Так серед респондентів, яким за 60 років, цей варіант відповіді обрало 42,5%.
Серед респондентів, які проживають у східних областях, на відміну від респондентів з інших макрорегіонів, частка тих, кому безпека важливіша за свободу (38%), вища за частку тих, кому свобода важливіша за безпеку (34%).
Також громадяни, які живуть за межею бідності, частіше говорять, що безпека для них важливіша за свободу 37% і 22% (забезпечених) відповідно. Водночас серед забезпечених респондентів частка тих, хто вважає свободу важливішою за безпеку, вища, ніж серед респондентів, які живуть за межею бідності: 58% і 37% відповідно.
Експерти вказують, що попри певні коливання, з роками громадяни України продовжують ставити свободу вище за добробут. Станом на грудень 2024 року – січень 2025 року, 60% опитаних зазначили, що готові терпіти матеріальні труднощі заради особистих свобод та гарантій дотримання громадянських прав. Натомість 24% готові поступитися державі своїми правами та громадянською свободою в обмін на власний добробут. Не змогли обрати жодного із запропонованих варіантів 16%.
Порівняно з 2023 та 2021 роками частка респондентів, які обирали добробут за рахунок свободи, залишилася у межах статистичної похибки. Частка тих, хто обирав свободу за рахунок добробуту, зросла з 40% до 47% між 2021 і 2023 роками, та з 47% до 60% між 2023 і 2025 роками. В обох випадках зростання відбулося за рахунок зменшення частки респондентів, які не визначилися з власною позицією щодо цього питання.
В регіональному вимірі найменша частка респондентів, які готові терпіти матеріальні труднощі заради особистих свобод, проживає у східних областях (47%), а найбільша – у західних (66%).
Всеукраїнське опитування було проведено Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології у період з 6 грудня 2024 року по 9 січня 2025 року.
Методом CAPI було опитано 2580 респондентів, які проживають на контрольованих урядом України територіях, крім Донецької, Сумської і Херсонської областей, де опитування не проводилося через безпекові обмеження.
Теоретична похибка вибірки з довірчою ймовірністю 95% та за дизайн-ефекту 1,5 не перевищує 2,9%.