Хаотичне геополітичне середовище змушує Європу брати на себе дедалі більшу відповідальність у сфері оборони й витрати, ймовірно, суттєво зростуть, заявив єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс, повідомляє Bloomberg.
“Протягом останніх тижнів ми спостерігали те, що я б назвав досить турбулентним розвитком подій. Досі, можливо, не дуже зрозуміло, якою, врешті-решт, буде американська стратегія”, - сказав Кубілюс в ефірі Bloomberg TV у п'ятницю, 7 березня, додавши, що ЄС потрібні швидкі дії для ліквідації “оборонних прогалин”.
Оскільки президент США Дональд Трамп призупинив допомогу Україні, ЄС опинився під тиском необхідності мобілізувати потенційно трильйони євро додаткових коштів на оборону для протидії загрозі російської агресії. Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн раніше казала, що ЄС потребує інвестицій в оборону близько 500 мільярдів євро ($543 мільярди доларів) протягом наступного десятиліття.
За словами Кубілюса, потреби у фінансуванні є “дуже важливими”, а витрати “зростають дуже швидко”, оскільки на ЄС чиниться тиск з вимогою збільшити фінансування в таких сферах, як протиповітряна оборона й логістика.
На екстреному засіданні в Брюсселі в четвер, 6 березня, лідери ЄС обговорили пропозицію Єврокомісії, яка передбачає надання країнам-членам до 150 мільярдів євро кредитів на оборонні витрати, а також плани дозволити країнам використовувати свої національні бюджети для потенційних витрат на оборону в розмірі 650 мільярдів євро протягом чотирьох років.
ЄС, рішучість якого у критичні моменти часто сповільнюють тривалі внутрішні дискусії, тепер має намір продемонструвати здатність рухатися швидко в оборонній сфері. Спочатку планувалося, що ЄК ухвалить рішення на засіданні лідерів у червні. Але фон дер Ляєн поспішила викласти фінансові варіанти й вказати на прогалини в обороні, які слід розглядати як пріоритети, з метою ухвалення рішень на наступній зустрічі лідерів за два тижні. Комісія також має представити нову оборонну стратегію 19 березня.
Підтримка місцевих виробників зброї, однак, потребуватиме як грошей, так і часу. Європейська оборонна промисловість є недостатньо потужною і не готова до швидкого “переозброєння”, а запаси зброї були майже вичерпані через надання допомоги Україні.
Кубілюс також висловив упевненість, що ЄС зможе швидко замінити систему супутникового зв'язку Starlink в Україні, якщо її власник мільярдер Ілон Маск заблокує країні доступ.
Трамп шокував ЄС, змусивши Союз вдаватися до швидких дій на тлі зближення адміністрації США з РФ. Також глава Білого дому вимагає від союзників по НАТО збільшити військові витрати з нинішніх 2% ВВП до 5%. Попри те, що вимогу Трампа розкритикували, як нереалістичну мету, серед низки союзників пролунав потік обіцянок збільшити витрати.
Здається, американський президент відмовився від почесної ролі лідера вільного світу. Відносини з головними союзниками Америки істотно охолонули та зіпсувалися. Намітився розкол між США та Європою. А формула “мир через силу” в розумінні команди Трампа набула несподіваного відтінку. Підсумки перших кроків Трампа на міжнародній арені в статті “Здогадайтесь, про кого це: батіг — для друзів, пряники — для ворогів” аналізував Петро Герасименко.