/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F432%2F86cfce014fefa41de1f8ea062f881af8.jpg)
У Сирії за два дні загинули понад 1000 людей, більшість – цивільні, убиті з помсти
У Сирії за два дні загинули понад 1000 людей через сутички між силами безпеки країни й прихильниками поваленого диктатора Башара Асада, а також через вбивства із помсти, що послідували за зіткненнями. Про це повідомляє агенція Associated Press з посиланням на організацію Сирійська обсерваторія з прав людини, що базується у Великій Британії.
За даними Обсерваторії, крім 745 цивільних, що загинули в основному унаслідок стрілянини з близької відстані, були вбиті 125 співробітників урядових сил безпеки та 148 бойовиків з угрупувань, пов'язаних з Асадом. Це один з найбільших актів насилля з моменту початку громадянської війни у Сирії у 2011 році. Організація зауважила, що на великих територіях навколо міста Латакія були вимкнуті електроенергія та питна вода.
У четвер, 6 березня, розпочалися зіткнення між урядовими силами та прихильниками Асада. Уряд заявив, що відповідає на атаки залишків сил диктатора, і звинуватив у розгулі насильства "індивідуальні дії".
Наступного дня сунітські бойовики, лояльні чинному уряду, розпочали убивства із помсти членів алавітської секти, до якої належить Асад. Ці дії стали серйозним ударом для угрупування Хайят Тахір аш-Шам, котра очолила постання проти диктатора, й лідер якої, Ахмед аль-Шараа, став тимчасовим головою держави. Алавіти становили більшу частину бази підтримки Асада впродовж десятиліть.
Місцеві мешканці повідомили AP, що бойовики розстрілювали алавітів, більшість з яких були чоловіками, на вулицях або біля воріт їхніх будинків, також багато домів були пограбовані, а потім підпалені у різних районах.
Зокрема, мешканці Баніяса, одного з міст, що найбільше постраждав від насилля, заявили, що тіла загиблих були розкидані по вулицях або залишені непохованими в будинках і на дахах будівель, і ніхто не міг їх забрати. Один із жителів розповів, що бойовики годинами не давали мешканцям витягти тіла п’ятьох їхніх сусідів, убитих у п’ятницю з близької відстані.
Також у медіа є повідомлення про втечу цивільних людей з населених пунктів у прилеглі гори, до сусіднього Лівану та російської авіабази Хмеймім.
За словами керівника Обсерваторії Рамі Абдуррахмана, вбивства з помсти припинилися у суботу.
"Це було одне з найбільших масових вбивств під час сирійського конфлікт", - заявив він.
У часи режиму Асада алавіти обіймали керівні посади в армії та силових структурах. Новий уряд звинувачує прихильників диктатора у нападах на сили безпеки в останні декілька тижнів.
Згідно з даними Організації, останні сутички розпочалися після того, як урядові сили намагалися затримати розшукувану особу поблизу міста Джебла й потрапили у засідку, влаштовану прихильниками Асада.
На трагедію відреагував лідер Сирії аль-Шараа, який закликав громадян не попустити подальшої дестабілізації країни через міжконфесійну напруженість.
"Ми повинні зберегти національну єдність і внутрішній мир, ми можемо жити разом", - передає його слова агенція Reuters.
Представники інших країн виступили з засудженням насилля. Зокрема, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив:"Жахливі кадри масових вбивств цивільних людей в Сирії на етнічному та релігійному ґрунті. Винні у цих звірствах мають бути притягнуті до відповідальності. Ми закликаємо до стриманості".
- 27 листопада 2024 року сирійський рух опору почав масштабний наступ на урядові сили Асада в західній частині провінції Алеппо. Вже 8 грудня повстанці взяли Дамаск і заявили про падіння режиму Асада. Правління його клану тривало понад 50 років.
- 26 грудня перехідна адміністрація Сирії повідомила про загибель 14 правоохоронців, убитих силами, які залишилися вірними Башару Асаду.

