Тарифи президента США Дональда Трампа — це не лише економічний, але й оборонний “зрив”. Його програма, якщо буде реалізована згідно з планом, може заплутати глобальні ланцюги постачання, на створення яких Пентагон витратив десятиліття, зробити американську зброю дорожчою й ускладнити протидію Китаю, пише Politico.
На думку десятка дипломатів, законодавців, чиновників і аналітиків оборонної промисловості, підхід, заснований на принципі “все робимо самі”, в поєднанні з ширшими загрозами ризикує змусити скептично налаштованих партнерів США шукати співпраці деінде. Це завдасть удару по галузі, яка забезпечує зброєю більшу частину світу, руйнуючи довіру і передбачуваність глобальних оборонних відносин, які протягом тривалого часу приносили вигоду Вашингтону і його союзникам.
“У нас є вимоги, й ми будемо робити те, що має сенс для нас. Ми дійсно дивимось на те, що нам потрібно розвивати у себе вдома”, - сказав на умовах анонімності дипломат однієї з країн НАТО.
В указі про запровадження тарифів йдеться, що США повинні виробляти деталі “без надмірної залежності від імпорту ключових ресурсів”. Але це значно легше сказати, ніж зробити. Пентагон витратив десятиліття на створення, фінансування і розвиток глобальної мережі постачальників і компаній, які тепер зіткнулися з тарифами. Без винятків для оборонної сфери, адміністрація Трампа може звести нанівець значну частину цієї роботи, затримуючи виробництво американської зброї для самих США та інших покупців.
“Буде дефіцит поставок, око за око, і наші союзники й інші партнери відповідатимуть. Деякі потенційно критично важливі товари або коштуватимуть значно дорожче, ніж раніше, або їх просто не буде в наявності”, - вважає колишній співробітник Пентагону, який займався закупівлею озброєнь Білл Грінволт.
Глобальні тарифи - від 20% на імпорт з Європейського Союзу до 10% на товари з Британії й Австралії, також, ймовірно, підірвуть давню успішну оборонну співпрацю. Програми такої співпраці включають винищувачі F-35, над якими працюють 20 країн у межах унікального партнерства, а також важливі проєкти з протиракетної та протиповітряної оборони. Ці та інші проєкти вважаються ключовими для оборони в Європі й Індо-Тихоокеанському регіоні, де союзники “змагаються” з Росією і Китаєм.
Партнерські відносини, сформовані роками зустрічей і домовленостей союзників із Вашингтоном, зараз ставляться під сумнів.
“Ми розраховуємо на те, що США постачатимуть нам найкраще обладнання. …Європейський промисловий потенціал значно покращився, і ми хочемо бути постачальниками в питанні безпеки, а не лише споживачами”, - сказав один європейський чиновник.
Це означає, що потрібно більше інвестувати в європейське виробництво, аби зменшити залежність від американських запчастин і матеріалів для озброєнь, додав він.
Адміністрація Трампа сподівається створити більше робочих місць у США, виробляючи деталі для зброї в Штатах, але компаніям може не вистачити людей для виконання цієї роботи.
Оборонна промисловість роками бореться за залучення працівників через конкуренцію з боку інших виробників і бурхливого розвитку сфери послуг, де часто можна отримати більшу зарплату.
“В аерокосмічному й оборонному секторі просто не вистачає людей, щоб задовольнити поточні потреби”, - заявив Дак Хардвік з Асоціації аерокосмічної промисловості.
За словами члена комітету Сенату з питань збройних сил демократа Марка Келлі, глобальний ланцюг поставок настільки складний, що деяка оборонна продукція перетинає кордони кілька разів під час складання того чи іншого обладнання, а це кожного разу буде призводити до збільшення тарифів.
“Ціни зростатимуть, і ціни, які має платити Міністерство оборони США, зростатимуть”, - сказав Келлі.
Бізнес-групи вимагають, щоб оборонна промисловість отримала “стратегічний виняток”, аби уникнути збільшення витрат для Пентагону, перебоїв у ланцюгах поставок і невиконання зобов'язань у сфері безпеки.
У середу, 2 квітня, Трамп оголосив про масштабні мита проти низки торговельних партнерів США по всьому світу, розпочавши нову тарифну війну. Експерти вже заявили про загрозу зростання інфляції та удар по світовій економіці.
Трамп позиціонує свій тарифний план як трансформаційний крок, спрямований на “вирівнювання” торгівлі й повернення Штатам втрачених доходів. Але така політика, на думку аналітиків, ризикує підірвати інші його обіцянки, зокрема, намір перетворити США на індустріальну наддержаву і звести до мінімуму вплив Китаю.