/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fa56c74c7c2f9a37895718d76ce1dae5d.jpg)
Китай готується до нової торгової війни після провалу діалогу з Трампом – WSJ
Перші місяці нового президентського терміну Дональда Трампа Пекін намагався зрозуміти політику Білого дому щодо Китаю та налагодити зв’язки з Вашингтоном.
Проте ці спроби не мали успіху.
Попри надії на конструктивний діалог, новий раунд торговельного тиску з боку США викликав у Китаї не співпрацю, а розчарування та зростаючу напругу.
Про це пише The Wall Street Journal.
Останній тарифний удар США став сигналом для Пекіна: розмов не буде.
У відповідь Китай увів 34% мита на американські товари — цього разу без винятків — та обмежив експорт рідкоземельних мінералів, включив американські компанії до чорного списку й ініціював антимонопольне розслідування проти Du.
У соцмережах Трамп відреагував агресивно:.
“Китай зіграв неправильно, він запанікував — це єдине, що вони не можуть собі дозволити!”.
У перші дні після інавгурації Трампа Пекін демонстрував стриманий оптимізм.
Сі Цзіньпін надіслав високопосадовця на церемонію як жест відкритості до нового етапу відносин.
У Китаї сподівалися, що діалог можливий — через розширення закупівель американської продукції та інвестицій.
Однак усі спроби китайських чиновників вийти на контакт були проігноровані.
Зокрема, глава МЗС Китаю Ван І прагнув зустрітись із радником Трампа з нацбезпеки Майком Уолтцем під час візиту до США в лютому — але безрезультатно.
Усі спроби поновити контакт, який Ван мав із попередником Уолтца, Джейком Салліваном, виявилися марними.
У Пекіні зникла відносна впевненість, яку китайська сторона демонструвала у взаємодії з адміністрацією Байдена.
Сьогодні Китай діє набагато обережніше — навіть у відповідь на два раунди мит від Трампа, що становили 10% на широкий спектр китайських товарів.
Торгова війна, яку Трамп розпочав у перший термін, лише посилила наміри Сі Цзіньпіна посилити стійкість Китаю до зовнішнього тиску.
Але без діалогу нова фаза протистояння перетворюється на небезпечну гру без правил.
Після оголошення додаткових 34% мит, середній рівень імпортних тарифів США на китайські товари зріс до рекордних 76%, що більш ніж у 20 разів перевищує показники 2018 року.
Такий стрибок експерти називають сигналом про фактичний “стратегічний розрив” із Китаєм — термін, який активно вживав колишній торговий представник США Роберт Лайтхайзер.
“Чи можливі переговори в умовах настільки потужного тиску?”, — ставлять питання у Пекіні, наголошуючи, що відсутність зв’язку між сторонами лише ускладнює пошук компромісу.
Джерела, близькі до китайського уряду, описують шокову реакцію в політичних колах Китаю після останнього раунду підвищення тарифів.
Там визнають: під тиском таких обмежень Пекін опинився у вкрай складній позиції й поки не має ефективної стратегії для зниження напруги чи ослаблення економічного тиску з боку США.
“Вашингтон диктує порядок денний, а Пекін змушений реагувати”, — підсумував Райан Хасс, ексспівробітник Ради національної безпеки США та нинішній директор Китайського центру в Інституті Брукінгса.
Попри ескалацію, деякі аналітики вважають, що стратегія очікування була для Китаю вигідною.
Адже США одночасно тиснуть митами й на своїх союзників — ЄС, Японію та Канаду — що може стимулювати формування ширшого антиповедінкового фронту, потенційно вигідного Пекіну.
За словами обізнаних джерел, однією з причин такої обережної позиції є небажання Сі Цзіньпіна виглядати слабким або надмірно готовим до компромісу.
Парадокс ситуації в тому, що Сі й Трамп перебувають у протистоянні між тиском і престижем.
Як пояснює Крейг Сінглтон із Фонду захисту демократій, “Трамп поєднує максимальний тиск із непередбачуваними дипломатичними ініціативами, а Сі — методичний, обережний і не поспішає діяти”.
Попри заяву Трампа про можливу зустріч із Сі в недалекому майбутньому, китайська сторона вже дала зрозуміти: найближчим часом візит голови КНР до США малоймовірний.
Пекінський аналітичний центр China Finance 40 Forum заявив у своєму звіті, що останні дії Вашингтона стали несподіванкою як для ринків, так і для урядів.
За оцінками експертів, нові тарифи можуть скоротити китайський експорт до США більш ніж наполовину.
Раніше повідомлялось, що Китай вже підняв мита на товарі зі США у відповідь на дії Трампа.
