/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F35%2F7f652138484cd05abbd2bd8f2f32d87c.jpg)
Президент Естонії: збільшити свої витрати на оборону повинні великі країни ЄС
Президент Естонії Алар Каріс вважає, що збільшити свої витрати на оборону повинні передусім великі країни ЄС.
Про це він сказав в інтерв'ю Vikerraadio, передає "Європейська правда" з посиланням на ERR.
Каріс визнав, що серед країн, віддалених від цього регіону, зростає розуміння того, що російська агресія може торкнутися і їх.
Збільшення витрат цими країнами матиме набагато більший ефект, ніж навіть значне підвищення витрат Естонією, враховуючи меншу економіку останньої, зазначив він.
"Ми маємо на увазі Європу в цілому, великі країни якої повинні зробити свій внесок.
Ми [в Естонії] можемо збільшити наші витрати на оборону навіть до 10 відсотків, але по суті, це суттєво не покращить загальну європейську обороноздатність.
Це означає, що нам потрібно говорити з цими великими країнами", – сказав Каріс.
Президент Каріс додав, що останнім часом він спостерігав зміни у ставленні країн, більш віддалених від східного флангу і України.
"Загальне відчуття зараз таке, що люди більше не стурбовані лише тим, хто у Східній Європі може бути наступним, а скоріше тим, що війна може раптово дійти і до нас", – зазначив він.
Щодо того, чому Європа не може повністю і негайно взяти на себе відповідальність, від якої відступають США, Каріс сказав, що це тому, що ЄС є федерацією, де кожна країна приймає свої власні рішення.
"Це найвищий рівень дипломатії – як змусити різні країни працювати разом, і, на жаль, завжди доводиться йти на компроміси", – зазначив він..
За його словами, оскільки ЄС не відомий своїми швидкими діями, необхідно використовувати так звані коаліції охочих.
"Ці можливості потрібно використовувати замість того, щоб загрузнути в ідеї, що у нас є тільки одна інституція, через яку можна щось зробити.
Зрештою, ми повинні дійти до того, щоб європейська економіка могла розвиватися, а Європа була захищена", – сказав президент Естонії.
Естонія витратила 3,43% свого ВВП на оборону в 2024 році, що є другим найвищим показником в ЄС після Польщі і навіть трохи більше, ніж США.
Минулого тижня держсекретар США Марко Рубіо наполіг, що усі держави-союзниці мають взяти зобов’язання підняти оборонні витрати до 5% від ВВП.
Уряд Італії планує протягом найближчих місяців оприлюднити плани збільшення оборонних витрат, які дозволять країні досягти цільового показника НАТО у 2% ВВП.
Іспанія у 2025 році витратить на оборону додаткові 2,08 мільярда євро шляхом перерозподілу коштів на закупівельні контракти Міністерства оборони.

