14 квітня у християн східного обряду розпочинається Страсний тиждень. Кожен день на цьому тижні заведено називати «великий» або «страсний». Зі Страсним тижнем також пов'язані давні традиції.
Традиції Страсного тижні
14 квітня – це початок Страсного тижня, який називають Великий понеділок. В цей день віряни згадують євангельську розповідь про те, як Ісус прокляв дерево смоковниці (інжиру), вкрите зеленим листям, але зовсім безплідне, яке миттєво засохло на очах у Його супутників. Це диво несе важливе моральне значення – кожної миті людина має бути готова до зустрічі з Богом. Також у Великий понеділок заведене проводити прибирання у будинку.
15 квітня – Великий вівторок, другий день Страсного тижня. Віряни цього дня згадують біблійні притчі про друге пришестя Христа, десять дів і про таланти. В цей день також триває підготовка до Великодня – господині обирають скатертину, якою накриють святковий стіл, і рушник, з яким підуть на великодню службу.
16 квітня – середа, третій день Страсного тижня. Саме цього дня Юда зрадив Спасителя за 30 срібників. У Велику середу прийнято закінчувати роботи з благоустрою будинку та заготовляти яйця для фарбування на Великдень. Вважається, що куплені в цей день яйця довго не зіпсуються. На третій день Страсного тижня можна вживати страви без олії.
17 квітня – четвер. Четвертий день Страсного тижня в народі заведено називати Чистий четвер. Традиційно віряни розпочинають день з купання та вмивання. Вважається, що саме цього дня вода має цілющі властивості. У Чистий четвер господині печуть паски. Перед приготуванням тіста обов'язково важливо прочитати молитву, що паски вдалися. В цей день прийнято причащатися, а також класти на стіл хліб і освячену сіль. Також цього дня купують обновки дітям.
18 квітня – Страсна п'ятниця. Є найсуворішим днем Страсного тижня. В цей день вірянам заборонено вживати їжу та веселитися. У Страсну п'ятницю необхідно вести аскетичний спосіб життя в пам'ять про страждання Спасителя. Вважається, що «той, хто сміється у п'ятницю, проплаче цілий рік». В церквах в цей день відбуваються богослужіння, під час якого виносять Плащаницю.
19 квітня – Велика субота. Це шостий день Страсного тижня. Віряни згадують цього дня поховання Ісуса, його перемогу над смертю в Пеклі і входження в Рай. Також в цей день господині завершують фарбування крашанок та збирають великодній кошик. Ввечері у Велику суботу віряни відвідують храми, де проводять Святу літургію, після якої оголошують благу звістку про Воскресіння Христове. У цей день закінчується Великий піст.
Що не можна робити під час Страсного тижня
У давні часи під час Страсного тижня діяли певні заборони та обмеження. Так, в цей час заборонялося лихословити, лаятися, конфліктувати, бажати зла іншим.
Не можна влаштовувати весілля, гучні гуляння.
У Страсний тиждень заборонялося їсти м'ясо, яйця, молочні продукти, пити алкоголь, оскільки триває Великий піст.
Також під час цього тижня не можна ворожити та грати в азартні ігри.
Прикмети у Страсний тиждень
В народі у давні часи вірили у такі прикмети:
- Якщо у Чистий четвер умитися до сходу сонця, то весь рік людина буде здоровою.
- Якщо провести прибирання у Чистий четвер, то дім не омине достаток.
- Щоб в домі «водилися гроші», їх треба перерахувати у Чистий четвер.
- Якщо в Страсну п'ятницю йде дощ, то в травні буде достатньо опадів.
- Ніч у Страсну п'ятницю зоряна, а вранці ясний світанок – слід очікувати щедрий врожай пшениці.