Метелик з Червоної книги став надзвичайно рідкісним мешканецем українських степів
Метелик з Червоної книги став надзвичайно рідкісним мешканецем українських степів

Метелик з Червоної книги став надзвичайно рідкісним мешканецем українських степів

Занесений до Червоної книги через низьку чисельність і вразливість до змін довкілля, цей витончений білокрилий красень із характерними темно-сірими плямами потребує особливої уваги природоохоронців

Аврора біла (Euchloe ausonia) — метелик родини біланових. Аврора біла є єдиним представником роду Euchloe у фауні України.

Сьогодні метелик занесений до Червоної книги України. Цей вид заслуговує на увагу та охорону через свою рідкість та вразливість до змін навколишнього середовища.

Опис

Аврора біла — метелик з білим забарвленням крил. Розмах крил становить 36–49 мм. На передніх крилах є темно-сіра пляма з білими цятками на вершині. Задні крила мають невиразний блідо-сірий малюнок. Самиці більші за самців, з більш вираженими чорними плямами на крилах.

Спосіб життя

Метелики літають з квітня по червень. Самки відкладають яйця по одному на нижню поверхню листків або в суцвіття хрестоцвітих рослин. Гусениці живляться листям та квітками, розвиваючись протягом місяця, після чого перетворюються на лялечку. Більшість лялечок зимують, а навесні з них вилітають нові метелики.

Поширення

Ареал аврори білої охоплює Середземномор'я, Західну, Центральну та Північну Азію. В Україні трапляється підвид Euchloe ausonia volgensis у Криму, Херсонській, Донецькій та Одеській областях. Метелики живуть у гірських рідколіссях, цілинних ділянках степу, чагарниках у балках і ярах, вздовж лиманів та морського узбережжя, іноді на сільськогосподарських угіддях.

Основними факторами, що негативно впливають на чисельність аврори білої, є:

  • розорювання цілинного степу;
  • викошування та випалювання трави;
  • застосування пестицидів.

Охорона

Аврора біла охороняється у Карадазькому природному заповіднику. Для збереження виду пропонується створювати ентомологічні заказники, забороняти випасання худоби, викошування та випалювання трави на територіях, де мешкають метелики.

Теги за темою
Україна Тварини
Джерело матеріала
loader
loader