На 90-му році життя пішов у засвіти видатний український режисер, сценарист і письменник Олександр Муратов. Його смерть сталася незадовго до ювілею — 21 квітня йому мало виповнитися 90 років. Про втрату повідомила Національна спілка кінематографістів України.
У зверненні зазначається: «Олександр Ігорьович залишив нам у спадок численні художні та документальні стрічки, сценарії, літературні твори і світлу пам’ять. Його життя було наповнене змістом і гідністю. Світла пам’ять. Спілка поділяє біль утрати з родиною та друзями митця».
Прощання із режисером заплановане на четвер, 17 квітня, об 11:00 у головній траурній залі Байкового кладовища в Києві.
Муратов народився 21 квітня 1935 року в родині харківського поета та драматурга Ігоря Муратова. Протягом творчої кар’єри працював на Одеській кіностудії, а також на студії імені Олександра Довженка в Києві. Був членом правління Національної спілки кінематографістів. На початку свого шляху в кіно знімав у тандемі з іншими режисерами.
Зокрема, у 1964 році разом із Кірою Муратовою він створив стрічку «Наш чесний хліб», а в 1968-му — «Маленький шкільний оркестр» у співрежисурі з Миколою Рашеєвим. У 1990-х роках Муратов екранізував твори Миколи Хвильового, створивши кінотрилогію: «Танго смерті», «Геть сором!» і «Вальдшнепи». За цей проєкт його відзначено премією Фонду Тараса Шевченка за внесок у культурне та національне відродження України.
Довженко-Центр повідомив, що ще у 2024 році Олександр Ігорьович передав значну частину особистого архіву до Кіноархіву, Музею кіно та Фільмофонду: унікальні фотографії, диски з фільмами, монтажні плани, сценарії, книги, листування, афіші та інші артефакти. Частина матеріалів надійшла до Центру ще у 2000 та 2003 роках.
Раніше повідомляося про те, що на 91-му році життя відійшла у вічність народна артистка України, багаторічна акторка Львівського Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької Таїсія Йосипівна Литвиненко.