Суперечка між Гарвардським університетом і адміністрацією Дональда Трампа спалахнула навесні 2025 року через низку вимог Білого дому. Зокрема в кінці березня Трамп заявив, що перегляне федеральне фінансування Гарвардського університету на суму близько 9 мільярдів доларів. Таке рішення було ухвалене на тлі звинувачень у тому, що навчальний заклад не зміг запобігти проявам антисемітизму на території свого кампусу.
Адміністрація Трампа також вимагала, щоб Гарвард:
- закрив або обмежив діяльність пропалестинських студентських організацій;
- скасував програми різноманітності, рівності та інклюзії (DEI);
- дозволив зовнішній контроль над кадровими рішеннями;
- обмежив прийом іноземних студентів.
В університеті відповіли, що вони відмовилися виконувати вимоги Трампа, адже вони суперечать Конституції США та порушують принципи академічної свободи.
Натомість 14 квітня адміністрація президента США Дональда Трампа оголосила про замороження федерального фінансування Гарвардського університету на понад 2,2 мільярда доларів, заявивши, що навчальний заклад відмовився виконати урядові вимоги, спрямовані на боротьбу з антисемітизмом.
Урядовці звинуватили Гарвард у саботажі зусиль федеральної влади та "відсутності відповідальності" за дотримання законів про громадянські права, що, на їхню думку, є характерним для низки елітних вишів у США.
Світові ЗМІ відреагували на цей конфлікт, ось що пишуть деякі з них: газета The Wall Street Journal зазначає, що Гарвард "очолив університетську боротьбу з Трампом".
"Гарвардський університет провів межу в протистоянні з адміністрацією Трампа, відмовившись виконувати її широкомасштабні вимоги щодо культурних змін. Тепер університет сподівається на підтримку інших навчальних закладів. Республіканці у Вашингтоні заявляють, що найзаможніший і найстаріший університет країни припустився серйозної помилки й незабаром дізнається, якою буде ціна за спротив Трампу", — йдеться в газеті.
Також у газеті додають, що непідкорення Гарварда, схоже, надало сміливості Колумбійському університету, який вів тривалі переговори з адміністрацією Трампа про відновлення фінансування на суму 400 млн доларів, скороченого через звинувачення в антисемітизмі.
Після публічної заяви Гарвардом своєї позиції виконувач обов'язків президента Колумбійського університету Клер Шипман пообіцяла, що не дозволить Вашингтону визначати, кого наймати у Колумбійському університеті чи чого там навчати.
В The New York Times стверджують, що минуло менше ніж 72 години, як Гарвард сказав "ні" на вимоги Трампа.
"Це рішення є найвідкритішим виявом спротиву з боку університету з того часу, як президент Трамп почав чинити тиск на систему вищої освіти, вимагаючи, щоб вона відповідала його політичним пріоритетам", — зазначає газета.
Газета також додає, що Гарвард вирішив боротися, адже альтернатива була ще гіршою.
"Жоден уряд — незалежно від того, яка партія при владі — не має права вказувати приватним університетам, чому навчати, кого приймати та наймати, і які напрями досліджень розвивати", — написав у відкритому листі президент Гарварду Алан Гарбер.
В BBC вважають, що маючи фонд у розмірі 53,2 млрд доларів — більше, ніж ВВП деяких малих країн — Гарвард має унікальні можливості, щоб пережити цю кризу. Однак експерти зазначають, що навіть за таких ресурсів університет все одно опинився в складному становищі.
"Гарвардський університет заявив, що не поступиться вимогам президента США Дональда Трампа незалежно від того, чи залишать йому федеральне фінансування чи ні. Багато студентів та випускників привітали рішення університету… Але коли на кону мільярди доларів, битва за цінності може стати лише першим залпом у війні на виснаження між федеральним урядом та вищою освітою", — йдеться в BBC.
Газета The Guardian зазначає, що непокора Гарварда вимогам Трампа може посилити опір в США.
"Підставою для безпрецедентного втручання уряду в справи найбагатшого університету світу є нібито зростання антисемітизму в кампусі через сплеск пропалестинських демонстрацій, які охопили Гарвард та інші університети після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року та ізраїльської військової операції у Газі. Однак критики бачать у цьому більш підступний план Білого дому — знищення університетів, що, на його думку, мають ліво-ліберальну орієнтацію, використовуючи антисемітизм як інструмент для авторитарного захоплення влади", — пише The Guardian.
CNN подало реакції інших університетів на дії Трампа щодо Гарварду. Зокрема Стенфордський університет висловив підтримку рішення Гарварду.
"Сила університетів країни "базується на державних інвестиціях, але не на державному контролі", — заявили президент Стенфордського університету Джонатан Левін і проректор Дженні Мартінес.
На знак солідарності президент Принстонського університету Крістофер Айсгрубер заявив у публікації на LinkedIn, що "Принстон підтримує Гарвард", і закликав усіх прочитати листа президента Гарварду повністю.
Нагадаємо, Дональд Трамп заявив в соціальній мережі Truth Social, що "усе федеральне фінансування припиниться для будь-якого коледжу, школи чи університету, які дозволяють незаконні протести". Трамп додав, що "агітатори будуть ув'язнені/або назавжди відправлені назад до країни, з якої вони прибули. Американські студенти будуть назавжди відраховані або, залежно від злочину, заарештовані".