В Україні громадяни іноді натрапляють на труднощі, пов'язані з оформленням спадщини. Адвокат Дмитро Дончак на порталі b2bconsult розповів, чи може чоловік успадкувати половину квартири померлої дружини, якщо у неї є син від попереднього шлюбу.
Експерт пояснив, що в Україні існує два види спадкування: за законом і за заповітом. Дончак зауважив, що заповіт можна написати на будь-кого. У такому випадку цій людині дістанеться все майно, що належало спадкодавцю.
«Єдиний виняток: малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка)», – сказав він.
Юрист пояснив, що якщо дружина написала заповіт (наприклад, на свого сина), то її чоловік зможе отримати частину квартири лише за умови, що він є непрацездатним. За таких умов він отримає 1/8 квартири.
«Якщо заповіту немає, то спадкування проводиться за законом: згідно зі статтею 1261 ЦК України, першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки», – сказав він.
За словами Дончака, у такому випадку половина спадку буде сину, половина – чоловіку. Він додав, що за таких умов чоловік отримає 1/4 квартири.
Юрист зауважив, що це можливо, якщо у дружини вже немає батьків. Якщо є хтось з батьків, то частка чоловіка автоматично зменшується.
Нагадаємо, як відбувається оформлення спадкових прав дитини, батьківство щодо якої встановлено посмертно.