Скільки військових США залишать Європу і до чого це призведе?
Президент США Дональд Трамп продовжує перекроювати відносини з Європою, і це стосується не лише мит. Зокрема, він має намір скоротити присутність американських військових у Старому Світі. Скільки зараз американців у формі знаходиться в Європі і до чого може привести їх виведення - у матеріалі Коротко про.
Звідки йдуть американці
Нібито США планують вивести своїх військових із Польщі та Румунії. Йдеться про можливу передислокацію 10 тисяч солдатів, яких у рамках операції Atlantic Resolve (була запущена після анексії Криму) попередній президент США Джо Байден відправив до Європи у 2022 році для стримування агресивних намірів Росії.
Насамперед це бригадні групи у Польщі та Румунії. Зокрема, у Польщі знаходиться 1-а бронетанкова бригадна бойова група (ABCT) зі складу 3-ї піхотної дивізії, а в Румунії – 3-я бригадна бойова група 10-ї гірської дивізії. США вже виводять військових із аеропорту "Ясенка" у Польщі – ключового хаба допомоги Україні. Але в Пентагоні запевняють: рішення погоджено з Польщею та союзниками щодо НАТО, хаб і надалі працюватиме на підтримку України.
Небезпечний сигнал для Європи та поганий – для України
Незважаючи на запевнення, що відбуваються планові та узгоджені ротації, рішення США про виведення своїх військ із Європи викликає занепокоєння на обох континентах, оскільки Америка ніби відвертається від давніх союзників. Хоча б тому, що Росія сприйме скорочення чисельності американських сил як ослаблення стримування, і це посилить їхню готовність у різний спосіб тиснути на Європу.
Однак нова адміністрація Трампа вважає, що слід приділяти більше уваги Китаю, мовляв, Індо-Тихоокеанський регіон є найвищим стратегічним пріоритетом. Тому скорочення присутності військових США у Європі звільнить ресурси та заощадить гроші для армії.
Президент США Дональд Трамп розпочав виведення передових сил, розгорнутих в рамках операції Atlantic Resolve, яку запустили для стримування РФ. Стратегія Дональда Трампа – зменшити внесок США у обороноздатність Європи, а за фактом це означає руйнування всієї архітектури безпеки на континенті.
Військовий експерт Олександр Коваленко вважає, що такі наміри Дональда Трампа насамперед загрожують безпеці Європи загалом. Таким чином зростають ризики того, що Путін може спробувати вторгнутися в європейську країну, наприклад, у якусь із країн Балтії, Польщу чи Фінляндію.
– Це показує, що Трамп більше не має наміру допомагати нашій країні. Згортається охорона американцями логістичних вузлів, які використовуються для постачання озброєнь і техніки в Польщі та Румунії. Загалом це поганий сигнал для Києва, – вважає експерт.
У Європі ще залишаються близько 90 тисяч американських військових
До початку російської агресії в 2022 році угруповання військ сил США, що знаходиться в Європі на постійній основі, налічувало близько 63 тис. осіб. Основні контингенти були зосереджені в Німеччині, де знаходилося близько 35,4 тис. осіб (119 пунктів базування), Італії – 12,4 тис. (44), у Великій Британії – 9,5 тис. (25), Іспанії – 3,3 тис. (21), а також у Бельгії – 1,1 тис. (11). В інших країнах регіону чисельність американських військ на початок СВО становила від 100 до 500 осіб.
Після початку війни в Україні загальна чисельність американських ЗС у Європі зросла на понад 35 тис. осіб і досягла майже 100 тис. військовослужбовців з основними підрозділами у Німеччині, Польщі, Румунії, Італії та Великій Британії.
Основний бойовий сухопутний компонент Штатів у Європі зосереджений у 5-му армійському корпусі зі штабом у польській Познані. Його підрозділи дислоковані у Німеччині, зокрема 2-й кавалерійський полк (бригадного складу) у Фільзеку, 41-а артилерійська бригада у Графенвері та 12-а бригада армійської авіації у Каттербасі.
Крім того, в італійському містечку Віченца розміщено 173-ю повітряно-десантну бригаду. Додаткові американські підрозділи дислокуються у Польщі та Румунії в рамках операції Atlantic Resolve.
Також США утримують у Європі повітряні сили. Це дві ескадрильї F-35 та F-15E у Великій Британії, а також три ескадрильї F-16 в Італії та Німеччині. Окрім цього, американські військові мають у регіоні кілька ключових авіабаз. Штаб Шостого флоту США розташований в італійському Неаполі.

