Візит Мелоні до Трампа: шанс для України чи ризик єдності ЄС ‒ Politico
Візит Мелоні до Трампа: шанс для України чи ризик єдності ЄС ‒ Politico

Візит Мелоні до Трампа: шанс для України чи ризик єдності ЄС ‒ Politico

Візит Мелоні до Трампа: шанс для України чи ризик єдності ЄС ‒ Politico

Через цей візит у Брюсселі бояться розколу в ЄС і поступок Росії за зачиненими дверима Овального кабінету.

Європейські чиновники з тривогою стежать за візитом прем’єр-міністерки Італії Джорджії Мелоні до Вашингтона, де в четвер вона зустрінеться з президентом США Дональдом Трампом на тлі напружених торговельних переговорів. Попри перестороги, у Брюсселі визнають, що саме Мелоні може стати ключовим посередником у послабленні трансатлантичної напруги. Водночас європейські лідери сподіваються, що їй вдасться переконати Трампа уникнути загострення торговельного конфлікту, зокрема нових тарифів, і вплинути на його бачення врегулювання війни між Росією та Україною.

Як зазначає Politico, Мелоні, яка має тісні зв’язки з італійськими правими колами, водночас проявила здатність до конструктивної співпраці з європейськими партнерами. Аналітики вважають, що вона володіє унікальною позицією, яка дозволяє їй налагодити діалог із Трампом від імені як Італії, так і ширшої європейської спільноти.

"У Брюсселі та інших європейських столицях дуже нервують через те, що намагається зробити Мелоні, ‒ зазначив колишній співробітник Держдепартаменту США Джеремі Шапіро. ‒ Але вони досить відчайдушні, тож не намагаються її зупинити".

Трамп, який публічно називав Мелоні "чудовою людиною" і запросив її на свою інавгурацію, традиційно надає великого значення особистим відносинам у дипломатії. Один із посадовців Білого дому, що говорив на умовах анонімності, зазначив, що для Трампа сама зустріч ‒ це свідчення його переконання, ніби саме завдяки запровадженим тарифам інші лідери йдуть йому назустріч.

Європейські дипломати, втім, побоюються політичної "оптики" візиту, зокрема того, як він виглядатиме на тлі недавніх заяв Трампа про те, що "країни дзвонять і цілують мене в дупу", після того як він тимчасово призупинив розширення тарифного режиму.

Певну недовіру у європейських столицях викликає і те, що Мелоні поділяє окремі політичні погляди Трампа, особливо в контексті внутрішньої політики. Це дає їй можливість вести розмову з очільником Білого дому у ключі, недоступному для таких лідерів, як президент Франції Еммануель Макрон чи прем’єр Великої Британії Кір Стармер.

"Її сприймають як трансатлантистку, але вона також має спільне бачення з Трампом і його командою, особливо на внутрішньому політичному фронті", ‒ пояснила старша наукова співробітниця Європейського центру Атлантичної ради Рейчел Ріццо. ‒ Вона знаходить з ними спільну мову. Те саме стосується її контактів з Ілоном Маском. Це дає їй перевагу у спілкуванні з Трампом, яку інші європейські лідери не мають".

Невдоволення в ЄС викликає і той факт, що Мелоні діє самостійно, тоді як іншим європейським лідерам не вдалося домовитися про власні зустрічі з Трампом. За словами одного з європейських посадовців, існує ризик, що такий дипломатичний підхід може розбалансувати внутрішню єдність ЄС.

Зокрема, в Європейському Союзі побоюються, що будь-які окремі поступки Італії, наприклад, у сфері тарифів, можуть зменшити спільні важелі впливу ЄС у переговорах зі США. Водночас офіс Мелоні підтвердив, що вона провела консультації з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн для координації позиції перед візитом.

Позиція Мелоні щодо України наразі залишається твердою, і вона, за словами Шапіро, "набагато жорсткіше висловлюється щодо Росії, ніж очікувалося". Водночас у Брюсселі не виключають, що внутрішній тиск в Італії та економічні наслідки війни можуть змусити її переглянути підтримку Києва.

"Вона майстерно балансує між різними політичними лініями й досі нікого не відштовхнула, що забезпечило їй кредит довіри, ‒ додав Шапіро. ‒ Але є занепокоєння, що вона може непублічно дати сигнал Трампу про згоду на послаблення санкцій проти Росії. У такому разі санкційний фронт ЄС може серйозно похитнутися".

Попередні зусилля європейських лідерів вплинути на позицію Трампа щодо війни в Україні або переконати його уникати прямих контактів з Росією виявилися безрезультатними. Якщо Мелоні й спробує змінити його підхід, то, ймовірно, зробить це за зачиненими дверима, після того як камери покинуть Овальний кабінет.

Для Трампа це створить можливість показати, що попри жорстку риторику щодо ЄС, він підтримує добрі відносини з окремими лідерами країн Європи.

"Президент не розглядає ЄС як цілісного гравця під час переговорів, ‒ заявив представник Білого дому на умовах анонімності. ‒ Він вважає, що Євросоюз шкодить Сполученим Штатам. Але він охоче будує особисті стосунки з окремими лідерами. І з Мелоні у нього склалися тісні взаємини".

Нагадаємо, голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що через політику Трампа світ прагне посилення торгівлі з ЄС.

Джерело матеріала
loader
loader