Дональд Трамп, який сьогодні на брифінгу натякнув, щоможе вийти з переговорів про укладання миру між Росією та Україною, кілька днів тому в приватних розмовах зі своєю командою емоційновисловлював розчарування з приводу того, що переговори щодо закінчення війни в Україні заходять у глухий кут. А троє європейських дипломатів дійшли висновку, що основний тиск у останніх заявах держсекретаря Рубіо спрямований саме на Україну, а не на Росію, пише Axios.
Подібної думки дотримуються і в Києві.
«Складається враження, що зауваження Рубіо спрямовані на те, щоб тиснути саме на Київ. Якщо Трамп вийде з переговорів, це може призвести до призупинення військової допомоги США Україні», — зауважив співрозмовник в українському уряді.
В свою чергу, європейські дипломати зазначили, що під час зустрічей у Парижі Рубіо не говорив про посилення тиску на Росію.
«Склалося враження, що Рубіо та Віткофф перебувають під сильним тиском з боку Трампа і просто передають його тези далі іншим сторонам», — зауважив один із європейських дипломатів.
Після обіцянки укласти мирну угоду упродовж 24 годин після вступу на посаду та кількох місяців переговорів, у п’ятницю Трамп заявив, що вже майже готовий усе припинити.
Він не назвав чітких термінів і не уточнив, чи робитиме якісь подальші кроки, окрім того, щоб просто вийти з процесу перемовин.
За кілька днів до цієї заяви Трамп висловлював своє роздратування під час спонтанної розмови з кількома своїми високопосадовцями, зокрема державним секретарем Марко Рубіо та спецпредставником у переговорах Стівом Віткоффом.
Саме тоді, за словами одного з американських чиновників, обізнаного з ситуацією, Трамп вперше озвучив ідею: якщо угоди не буде досягнуто найближчим часом, він може просто переключитися на інші зовнішньополітичні питання.
«Він вважає, що витратив багато часу й енергії на це, але зараз у світі є чимало інших проблем, на яких слід зосередитись.
Ми повинні визначитись… у найближчі дні, чи це взагалі можливо в короткостроковій перспективі. Якщо ні — думаю, ми просто підемо далі», — сказав Держсекретар.
Пізніше у п’ятницю, під час телефонної розмови з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, Рубіо ще раз підтвердив:
«Якщо найближчим часом не з’явиться чіткого шляху до миру, США відійдуть від посередницьких зусиль».
Рубіо також поділився розчаруванням Трампа з представниками Франції, Великої Британії, Німеччини та України, які зібралися в Парижі на раунд переговорів у четвер.
«Рубіо не уточнив, як саме виглядатиме відхід США, але наголосив: Америка хоче швидкого прогресу», — сказав один європейський дипломат Axios.
Двоє інших європейських дипломатів підтвердили, що Рубіо дав зрозуміти: Трамп втрачає терпіння і може вийти з процесу, якщо угоди не буде досягнуто найближчим часом.
Україна швидко погодилась на запропоноване Трампом 30-денне перемир’я, однак Росія продовжує тягнути з відповіддю і постійно заявляє, що має перевагу на полі бою, висуваючи низку умов до будь-якої мирної угоди.
Через це, пише видання, малоймовірно, що Кремль особливо переймається через можливий відхід Трампа з дипломатичного процесу.
Водночас у Москві відреагували на слова Рубіо. Прессекретар російського президента під час брифінгу для росЗМІ зауважив, що певний прогрес у питанні завершення війни в Україні все-таки є.
А віцепрезидент США Джей Ді Венс сьогодні заявив, що США «з оптимізмом» дивляться на те, що війну в Україні можна буде завершити.