У Києві, в освітньому просторі MIDGARD, пройшов винятковий спортивний захід — найбільший за кількістю учасників урок фехтування в історії України. Одночасно на доріжку вийшли 91 людина — діти разом із тренерами. Ініціатором події став український бренд Unic Fencing, а сам урок офіційно визнано Національним рекордом. На заході побував фотокореспондент ZN.UA Василь Артюшенко.
Проте головна мета була не в цифрах. Це — історія про незламність спорту в країні, яка живе у реаліях війни, і про людей, що не чекають кращих часів, а самі їх творять.
Сьогодні дитячий спорт у прифронтових регіонах — зокрема на Харківщині, Сумщині, Запоріжжі, Миколаївщині, Одещині та Херсонщині — балансує на межі виживання. Багато спортивних шкіл зруйновано або вони не функціонують. Фехтування, яке неможливо перевести у формат онлайн, вимагає постійної фізичної практики та безпечного середовища — тому постраждало особливо гостро.
У таких умовах держава часто не може забезпечити очні тренування, і більшість секцій залишилися лише в приватному секторі. Для багатьох родин це занадто дорого. Як наслідок — діти змушені відмовлятись від улюбленого заняття.
Крім того, дедалі більше молодих спортсменів виїжджають за кордон. Навіть ті, хто гідно представляє Україну на міжнародних аренах, після досягнення повноліття часто залишають батьківщину через відсутність умов для подальшого розвитку.
Щоб змінити ситуацію, у 2024 році Unic Fencing запустив безкоштовну школу фехтування у Харкові. Протягом усього періоду воєнного стану діти та дорослі можуть там тренуватися безкоштовно. Команда покриває витрати на оренду, оплату тренерів і забезпечення екіпіруванням.
Втім, навіть за таких умов школа заповнена лише на третину. Саме тому й було проведено масовий урок — як символ і заклик.
Фехтування живе. Воно відкрите для всіх. І воно — про стійкість, самоконтроль і віру у власні сили.
Цей спорт допомагає дітям долати стрес, опановувати емоції, вчить поважати суперника, дисциплінує та формує аналітичне мислення.
«Ми створюємо клуби, бо хочемо, щоб наші діти мали можливість тренуватись вдома, тут, в Україні. Щоб ті, хто змушений був виїхати, знали: є місце, куди можна повернутися. Ми прагнемо, щоб спортсмени й тренери залишались тут і відчували, що вони важливі», — діляться своїм баченням засновники Unic Fencing Вікторія та Євген Миргородські.
Нагадаємо, нещодавно українки виграли чотири золота чемпіонату Європи з боротьби.