Як останні події позначаються на російській армії?
Як останні події позначаються на російській армії?

Як останні події позначаються на російській армії?

Так співпало, що і Путіну (9 травня), і Трампу (100 днів) ось у ці конкретні тижні потрібна публічна історія про "деескалацію".

Отже, що ми маємо.

1 Найгірше за сьогоднішній день - це розбрат у тилу і втягування в словесні ігри Путіна. Вже тільки заради цього Москві варто було вкидати історію з "перемир'ям".

Коли і активні бойові дії, і їхнє припинення сприймаються як "однаково погано" і "невідомо ще, що гірше" - це патова ситуація, яка на руку виключно ворогові.

Немає жодного сенсу обговорювати "це перемир'я чи припинення вогню?", "а 10 обстрілів - це ще перемир'я чи вже ні?". Замініть це слово на щось інше: динаміку бойової активності тощо. Щоб не вислизала суть.

Так співпало, що і Путіну (9 травня), і Трампу (100 днів) ось у ці конкретні тижні потрібна публічна історія про "деескалацію". Щоб показати прогрес мирного треку. Мотиви різні, але так співпало.

Заявивши публічно про "перемир'я", але де-факто не припинивши воєнних дій, Кремль може гратися в "порушення з боку противника". А може відзначати "позитив", якщо буде вигідно.

Дрони і ракети не прилітали, були тільки бомби? - деескалація.

Кількість штурмів було 200, а стало 150? - явний успіх дипломатії.

Немає активності на якомусь із напрямків, а вчора була? - чітка прихильність мирному курсу.

Потрібне підкреслити.

При цьому фронт може горіти, як і раніше, але публічна картинка в Росії і за океаном буде інша.

Як це лікувати? Роз'яснювати з фактами, де росіяни брешуть. Мати свій план.

Все так чи інакше впирається в ситуацію на землі. Є абсолютно різні приклади. Скажімо, я ще в березні цікавився у товаришів на одній із ділянок фронту, що вони робитимуть, якщо раптом оголосять якусь паузу? Була дуже чітка відповідь, які пріоритети. Сьогодні запитав, як іде? Відповідь: провели низку заходів, які обнулили результати росіян за останні тижні три. Бачимо і чуємо, що вони готуються. Але почуваємося впевнено. "Орки завиють, коли полізуть знову".

Це одна маленька діляночка, вона не показова для обстановки загалом. Але сам підхід - показовий. Знаю з кількох ділянок: ті, у кого був забезпечений план, його виконували, у кого не було - розгубилися і втратили час.

Тому не варто витрачати душевні сили на сперечання навколо слів. "Припинити вогонь" до 9 травня можуть ще 10 разів, стільки ж - відновити. Будь-яка зміна динаміки бойової активності в бік зменшення - це привід зміцнитися відповідно до обстановки. І в цьому потрібно посильно допомагати.

2. Як останні події позначаються на російській армії?

Ми продовжуємо збирати інформацію про втрати росіян. У нашій базі станом на 17 квітня 2025 року 108 724 імені російських солдатів, яких у самій Росії визнали вбитими або публічно поховали. Ще понад 500 точно мертві, але потрібні уточнення для атрибуції за регіоном.

Особливість у тому, що два тижні поспіль ми фіксуємо менше ніж 1000 убитих за тиждень, а протягом 5 тижнів відзначається явний спад втрат.

Це результат змін характеру бойових дій у лютому-березні (тому що втрати проявляються з деякою затримкою). Військові оглядачі зазначали, що в цей період почалося перегрупування російських військ під нові завдання (зокрема - захоплення Костянтинівки, прорив до Борової та Лиману). Унаслідок чого загальна інтенсивність штурмів знизилася.

Тобто цикл, який розпочався у вересні/жовтні 2024 р., завершено, російська армія входить у новий. Проглядається задум до літа підкопити резерви, в т.ч. - за рахунок строковиків, переведених на контракт. Зараз для нової хвилі накату ресурсів не вистачає, отже, до літа ймовірні гойдалки з "перемир'ями", щоб збивати наш настрій.

Загалом щодо втрат у мене є думка припинити їх рахувати, бо тенденції незмінні, вони підтверджуються результатами інших підрахунків, у т.ч. російських. Інформація з меморіалів і кладовищ у РФ дає уявлення. А знати точно - 108 чи 115 тисяч - уже не так принципово, важливий порядок цифр і регіональні особливості.

З наочного. У 2025 році, тобто, за три з половиною місяці, показано таку кількість убитих:

- Башкортостан - 1165

- Татарстан - 1071

- Московська область - 545

- Бурятія - 503

- Якутія - 336

- Тива - 239

- Дагестан - 223

- Санкт-Петербург - 134

- Москва - 131

- Інгушетія - 25

- Чечня - 10.

Частина регіонів почала посилено приховувати втрати.

Наприклад, Сахалін за 3,5 місяці показав 25 убитих, що не відповідає динаміці за попередні 3 роки.

Для наочності.

За 3,5 місяця 2025 р. у Башкирії поховали більше солдатів, ніж у Санкт-Петербурзі за 3+ роки. У Тиві (населення 338 тис. осіб, 97 тис. працездатних чоловіків) втрати більші, ніж у Москві (офіційно - 13 млн, 3,8 млн працездатних чоловіків). Кавказ бере участь декоративно, явно на особливому становищі. Регіональний різнобій посилюється. Карелія, яка межує з НАТО і яку нібито треба зміцнювати, втрачає більше, ніж глибоко тилові регіони, і в абсолютних, і у відносних числах.

Якщо все це накласти на демографічні та економічні особливості, картина дуже цікава. Залишилося знайти час, щоб зібрати в текст.

Хто такий Олексій Копитько

Радник міністра оборони, блогер, журналіст. Проживає у Харкові. Активно коментує в соцмережах події, що відбуваються в країні і світі. Працював координатором проєкту "Флот-2017". До цього обіймав посаду заступника голови правління Українського центру розвитку музейної справи.

Джерело

Джерело матеріала
loader
loader