/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F8ec52f700b8f166474e28d3b2fb7f09c.jpg)
"Не за наш рахунок": Китай попередив про наслідки укладання угод зі США
Китай офіційно попередив міжнародну спільноту про "рішучі контрзаходи" проти країн, які погоджуватимуться на торговельні умови зі США за рахунок китайських інтересів.
За даними Bloomberg, таку заяву опублікувало Міністерство торгівлі КНР, суттєво підвищуючи ставки в торговельному протистоянні з адміністрацією президента Трампа.
"Хоча ми поважаємо право націй вирішувати свої торговельні суперечки зі США, Китай рішуче виступає проти будь-якої сторони, яка досягає угоди за рахунок інтересів Китаю", — йдеться в заяві міністерства. У документі також додається, що Пекін "ніколи цього не прийме та рішуче вживе відповідних контрзаходів".
Попередження з'являється в критичний момент, коли численні країни готуються до переговорів із США щодо можливого зниження або звільнення від всеохопних мит, які запровадив президент Трамп щодо приблизно 60 торговельних партнерів. Економічні радники Білого дому наполягають, щоб ці країни натомість обмежили свою торгівлю з Китаєм та допомогли стримувати його виробничі потужності.
За інформацією Bloomberg, адміністрація Трампа обговорює можливість запровадження "вторинних мит" — фактично грошових санкцій — на імпорт із країн, які мають тісні зв'язки з Китаєм. Також Вашингтон тисне на партнерів, щоб ті не приймали надлишкові китайські товари, які можуть переспрямовуватись через треті країни.
Вже зараз деякі країни реагують на американський тиск. В'єтнам готується посилити контроль за китайськими товарами, що перетинають його кордони на шляху до США. Тайвань описує переговори щодо контролю за експортом як "інтенсивні", а Південна Корея цього тижня відправляє свого головного торговельного представника до Вашингтона для початку переговорів. США та Японія також розпочали торговельні переговори.
Китай має історію жорстких відповідей на те, що вважає недружніми діями. У 2016 році, коли США та Південна Корея погодились розмістити систему протиракетної оборони THAAD, Пекін запровадив економічні санкції проти південнокорейських компаній та призупинив туристичні потоки до країни.
Минулого року Китай заборонив продаж товарів подвійного призначення американським військовим та обмежив експорт стратегічних матеріалів, таких як галій і германій. На початку квітня у відповідь на нові американські мита Китай не лише оголосив власні тарифні обмеження, але й ввів контроль над експортом рідкісноземельних елементів — матеріалів, критично важливих для комунікаційної та оборонної промисловості.
Намагаючись протидіяти американському впливу, президент Сі Цзіньпін минулого тижня відвідав В'єтнам, Малайзію та Камбоджу з метою згуртувати "азійську родину", яка могла б краще протистояти економічним ризикам, спричиненим тарифною політикою адміністрації Трампа.
За словами Берта Хофмана, колишнього директора Світового банку по Китаю, Пекіну не варто надто турбуватися про можливу антикитайську коаліцію, оскільки "США навряд чи в змозі це зробити завдяки своєму непослідовному стилю вироблення політики". Однак він додав, що "найкращий спосіб вирішити цю напруженість — це підвищити внутрішній попит для зменшення торговельних профіцитів і координувати дії з іншими країнами".

