Скільки насправді полоненних українців в Росії: подробиці
Скільки насправді полоненних українців в Росії: подробиці

Скільки насправді полоненних українців в Росії: подробиці

Станом на квітень 2025 року в Україні зниклими безвісти вважаються понад 60 тисяч осіб.

Із цієї кількості лише щодо приблизно 10 тисяч осіб підтверджено, що вони перебувають у полоні — як офіційно, так і неофіційно.

«Так, в розшуку перебувають понад 60 тисяч людей.

Щодо близько 10 тисяч маємо підтвердження, що вони у полоні.

Йдеться як про офіційні підтвердження — від країни-агресорки через Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ), — так і про неофіційні», — пояснив Добросердов.

За його словами, офіційно підтвердженим вважається тільки той полон, який зафіксовано через структури МКЧХ.

У Женеві функціонує Центральне агентство розшуку Червоного Хреста, через яке держава Україна обмінюється інформацією з країною-агресором про полонених — як українських, так і російських.

У відповідь очікується підтвердження дотримання умов утримання, передбачених Женевською конвенцією.

Проте у великій кількості випадків країна-агресор відмовляється або не поспішає офіційно підтверджувати факт утримання українських військовослужбовців або цивільних осіб у полоні.

Саме тому більшість зниклих українців залишаються у статусі зниклих безвісти.

Інформацію про осіб, які неофіційно перебувають у полоні, в офісі Уповноваженого здобувають за допомогою аналізу відкритих джерел (OSINT), а також завдяки свідченням тих, кому вдалося вийти з неволі.

Відомо, що деякі громадяни РФ, у тому числі військові, викладають в інтернеті фото або відео полонених, які можуть стати доказом факту утримання.

«За допомогою таких джерел працівники мого офісу вже ідентифікували понад півтори тисячі осіб, яких вважали зниклими», — розповів Артур Добросердов.

За словами уповноваженого, людина продовжує вважатися зниклою безвісти доти, доки не станеться одна з двох подій:.

Особу звільняють з полону або вона самостійно повертається на територію, підконтрольну уряду України (або країнам-партнерам).

Її ідентифікують посмертно — через проведення судово-медичних експертиз, розслідування, генетичні аналізи, після чого правоохоронні органи юридично підтверджують смерть.

Тільки цього року з російської неволі вдалося повернути додому 596 українців в рамках обмінів та 53 захисники визволені поза обмінами.

Джерело матеріала
loader
loader