/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F850ce511958c2029336d0c26c3a6b1ca.jpg)
Найгірший випадок знебарвлення на Землі за всю історію: постраждали 84% коралових рифів
Результати нового дослідження показують, що безпрецедентний епізод знебарвлення коралів уже поширився на більшу частину всіх коралових рифів Землі. Причиною цієї безпрецедентної події називають антропогенну кризу.
Про це пише Science Alert.
Глобальне знебарвлення коралів почалося 2023 року і вже переросло в наймасштабніше та найінтенсивніше за всю історію спостережень, зачепило рифи в Тихому, Індійському та Атлантичному океанах. Унаслідок знебарвлення корали стають примарно-білими через тепловий стрес, а світовий океан за останні два роки потеплішав до історичного максимуму. Вчені вважають, що основною причиною кризи стали антропогенні викиди парникових газів, які нещадно нагрівають планету.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
На щастя, рифи все ще можуть відновитися після травми, однак, за словами вчених, вікно для відновлення коралових рифів стає дедалі коротшим, у міру того, як нагрівається океан. За даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA), у деяких регіонах умови стали настільки екстремальними, що призвели до багатовидової або майже повної загибелі коралових рифів. Останній епізод виявився настільки серйозним і тривалим, що навіть найбільш стійкі корали постраждали.
Знебарвлення коралів відбувається, коли корали витісняють водорості, які забезпечують не тільки характерний колір рифів, а й також є для них джерелом їжі та поживних речовин. У результаті коралові рифи стають дедалі вразливішими перед хворобами, а зрештою і зовсім можуть загинути.
Дані спостережень вказують на те, що живий кораловий покрив за останні 70 років скоротився вдвічі через зміну клімату і шкоду навколишньому середовищу. Вчені прогнозують, що при потеплінні на 1,5 °C близько 70-90% коралових рифів у світі можуть зникнути — катастрофічна перспектива для людей і планети.
Зазначимо, що коралові рифи підтримують не тільки морське життя, а й сотні мільйонів людей, що живуть у прибережних спільнотах. По суті, коралові рифи надають людям їжу, захист від штормів, а також є засобом для існування коштом рибальства і туризму.
Уперше масове знебарвлення було помічене вченими на початку 1980-х років і сьогодні є одним із найвідоміших і найпомітніших наслідків неухильного підвищення температури океану, спричиненого глобальним потеплінням Землі.
Остання подія знебарвлення коралів є четвертою і найбільшою сьогодні та другою за десятиліття, перевищивши рекордну площу, якої торкнувся останній епізод 2014-2017 років. Дані вказують на те, що з січня 2023 по квітень 2025 року тепловий стрес торкнувся вже 83,7% всієї площі коралових рифів у світі.
Учені прогнозують, що поріг у 1,5 °C може бути подоланий на початку наступного десятиліття. За 2 °C майже всі корали зникнуть.
Раніше Фокус писав про те, що вчені знайшли гігантський кораловий риф, який перевернув їхні уявлення про океан.

