Щось у глибині океану змусило риб незалежно одна від одної мутувати один ген: про що йдеться
Щось у глибині океану змусило риб незалежно одна від одної мутувати один ген: про що йдеться

Щось у глибині океану змусило риб незалежно одна від одної мутувати один ген: про що йдеться

Світовий океан вкриває більшу частину поверхні планети і є домівкою для неймовірної кількості життя. У найглибших його частинах живуть найдивніші істоти у світі й всі вони, незалежно одна від одної, еволюціонували з тією ж мутацією.

Про це пише IFLScience.

Не дивно, що глибоководні істоти такі дивні, вони виживають всупереч усім обставинам в одному з найбільш екстремальних середовищ на планеті. Температура тут завжди близька до нуля, рівень кисню вкрай низький, постійна темрява і неймовірно високий тиск. Але як їм це вдається?

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

У новому дослідженні команда вивчила генетику 11 видів глибоководних риб і з'ясувала, як їм вдалося пристосуватися до життя в неймовірно екстремальних умовах. Усі вивчені вченими види мешкають на глибині від 1218 до 7730 метрів, сюди увійшла і сутінкова зона океану — найглибша частина моря на глибині близько 6000 метрів. Відомо, що в цьому місці рівень гідростатичного тиску неймовірний, перевищуючи 1 тонну на квадратний сантиметр.

Геномний аналіз учених показав, що в глибоководних риб нижча частота мутацій, проте сигнали природного добору сильні, особливо в генах, пов'язаних із відновленням ДНК і цілісністю мембран. Водночас адаптація до темряви різниться у різних видів: наприклад, деякі втратили гени, пов'язані із зором, тоді як інші навпаки — розширили гени для тьмяного зору.

Короткий опис глибоководних видів, представлених у цьому дослідженні
Фото: Cell

Однак найбільш захопливою виявилася мутація в гені під назвою rtf1, яку було виявлено майже у всіх риб, що мешкають на глибині понад 3000 метрів. Дослідники зазначають, що це є яскравим прикладом швидкої конвергентної еволюції, коли абсолютно різні види, розділені мільйонами років історії, доходять до одного й того самого генетичного рішення незалежно один від одного.

Результати вказують на те, що мутація rft1 підвищує транскрипційну ефективність генетичного матеріалу. Команда вважає, що ця мутація, ймовірно, особливо корисна в глибоководному середовищі та стосується подолання екстремального тиску.

Зазначимо, що висновки нового дослідження вчених також підтверджують вікову теорію про те, що глибоководні риби насправді прямували в безодню зовсім не одним шляхом, а двома. Деякі з них — "стародавні вцілілі", піонери, які наважилися зануритися в глибини до зникнення динозаврів. Інші — "нові іммігранти", які з'явилися після масового вимирання 60 мільйонів років тому.

Раніше Фокус писав про те, що вчені попереджають, що майбутнє Сутінкової зони океану висить на волосині.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader