/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2Fa73e221b67f40966bdb6232bb7a3656a.jpg)
Мовчки йти не можна: що треба сказати і зробити при виході з цвинтаря
Завершуючи свій візит на цвинтарі, важливо правильно попрощатися
На дев’ятий день після Великодня в Україні відзначається Радониця ("Проводи" або "Гробки"), коли віряни вирушають на цвинтарі, щоб вшанувати пам’ять своїх близьких. Є низка заборон, яких слід дотримуватися в ці дні, і не менш важливою є сама поведінка на цвинтарі.
"Телеграф" вирішив нагадати, як правильно згадувати померлих і які слова треба говорити, покидаючи могили родичів та при виході з цвинтаря. Ці поради слід запам’ятати!
Що потрібно сказати при виході з цвинтаря
Під час відвідування цвинтаря слід дотримуватися певних прикмет, зокрема, потрібно знати, як правильно говорити з померлими. Коли прийдете на могилу, слід сказати такі слова: "Упокой, Господи, душу померлого і прости йому гріхи вільні й невільні".
Біля могили не можна голосно розмовляти, сміятися, розповідати про свої успіхи, чи навпаки, скаржитися на життя. У поминальні дні треба теплими словами згадувати про своїх рідних, які покинули цей світ, прочитати молитву і попросити Бога про упокій душі померлих.
Після вшанування пам’яті, йдучи з могили, треба сказати "прощавай" і в жодному разі не говорити "до побачення". Згідно з прикметами, така фраза може сприйнятися як бажання якнайшвидше опинитися серед мертвих. Мовчки йти також не можна, адже це може образити покійного.
Проходячи могили можна подумки проговорити: "Нехай нам здоровиться, а вам легко лежиться". Перед виходом за ворота скажіть: "Вам Царства Божого, а нам – до вас не поспішати", після цього вийдіть за територію цвинтаря, поверніться обличчям до могил і тричі перехристіться. Таким чином, ви віддасте померлим данину поваги.
"Телеграф" писав раніше, як не розгнівати душі померлих у поминальні дні 2025 року. Є сім народних прикмет.
