/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fc90ba174859778c297c4e40dc02b4105.jpg)
Російський супутник, пов’язаний з програмою космічної ядерної зброї, вийшов з-під контролю – аналітики США
Секретний російський супутник, який, на думку офіційних осіб США, пов’язаний із програмою ядерної протисупутникової зброї, обертається неконтрольовано.
Це може свідчити, що він вийшов з ладу, і означає поразку зусиль Москви щодо створення космічної зброї.
Згідно з даними доплерівського радара компанії Leo.
Labs, що займається спостереженням за космосом, і оптичними даними Slingshot Aerospace, супутник Cosmos 2553, запущений Росією за кілька тижнів до вторгнення в Україну в 2022 році, протягом останнього року демонстрував зміни у русі, які можуть свідчити про його повільне падіння.
Ще у листопаді 2024 року Leo.
Labs виявила те, що здавалося помилковим рухом супутника.
У грудні компанія підвищила свою оцінку до «високої впевненості» щодо падіння на основі додаткових радіолокаційних даних і зображень із супутника, зроблених іншою космічною компанією.
«Це спостереження переконливо вказує на те, що супутник більше не контрольований», — йдеться в опублікованій в п’ятницю, 25 квітня, оцінці космічної загрози Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні.
Космічне командування США, яке відстежує об’єкти в космосі та засуджувало російські військові супутники в минулому, заявило, що йому відомо про зміну висоти Cosmos 2553, але відмовилося надати подальшу оцінку його поточного стану.
Раніше супутник демонстрував ознаки дивної поведінки.
Slingshot, чия глобальна мережа телескопів відстежує космічний корабель з моменту його запуску 5 лютого 2022 року, виявив його низхідний рух у травні 2024 року.
«Slingshot помітив, що яскравість об’єкта стала змінною, що вказує на потенційне падіння», — сказав представник компанії.
Що відомо про російський супутник.
Супутник Cosmos 2553 перебував на відносно ізольованій орбіті на висоті приблизно 2000 км над Землею, у гарячій точці космічного випромінювання, яку супутники зв’язку або спостереження за Землею зазвичай уникають.
Представник Космічного командування США заявив, що Росія стверджує, що місія Cosmos 2553 полягає у випробуванні бортових приладів у середовищі з високим рівнем радіації, «але це не відповідає його характеристикам».
«Ця непослідовність у поєднанні з продемонстрованою готовністю націлюватися на об’єкти США та союзників на орбіті збільшує ризик неправильного сприйняття та ескалації», — сказав речник.
Космос 2553 є одним із десятків російських супутників у космосі, підозрюваних у зв’язках із військовими та розвідувальними програмами.

