/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F68598dc2fea1ab3cce8500fd1d55fc06.jpg)
Натиснути Індією на Китай: у чому сенс загострення в Азії та чи буде велика війна
Конфлікт, що розгорається між Індією і Пакистаном, — це, по суті, проєкція протистояння США і Китаю, підсумовує аналітик Олексій Кущ. Чи виросте з цього повноцінна війна, поки що незрозуміло, але те, що це може змінити весь світовий розклад — уже очевидно.
Продовжуючи тему асиметричного протистояння між США і Китаєм, можна сказати, що наразі максимально "зручна" (якщо так можна висловитися) локація для двох сторін — це Індія і Пакистан.
Зауважу, що йдеться поки що не про війну, а саме про протистояння, тобто зростання геополітичної напруженості в регіоні.
Таке протистояння — це послаблення Індії як економічної альтернативи Китаю.
Якраз днями компанія Apple заявила про перенесення всіх своїх виробництв з Китаю до Індії, на що підуть роки.
А це десятки мільярдів доларів інвестицій і сотні тисяч робочих місць (з урахуванням пов'язаних виробництв).
Геополітична нестабільність Індії може загальмувати ці плани або навіть поставити їх на стоп.
У Китаю в цій моделі асиметричного протистояння зі США є і свої витрати.
Це і загроза південному маршруту Нового шовкового шляху (морському і сухопутному), і шкода китайським інвестиціям у пакистано-китайський торговельно-економічний коридор.
Але профіт Китаю у вигляді ослаблення Індії тут переважує всі витрати, бо формує паназіатську безальтернативність Піднебесної.
Для США посилення Індії розглядається як азіатська противага Китаю, балансир для китайського домінування в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Індійський "Шлях спецій" проти китайського Нового шовкового шляху.
Хоча навіть непряма підтримка Делі з боку Вашингтона може різко загострити відносини Америки з Пакистаном, але ж ця країна — союзник США поза НАТО.
Для РФ це протистояння невигідне, оскільки Москва зараз намагається зближуватися як з Пекіном, так і з Делі.
*****
Тут важливо розуміти, що великої війни між Індією і Пакистаном, найімовірніше, не буде.
І Індія, і Пакистан володіють ядерною зброєю і ракетами — засобами доставки.
Етимологія найменувань тут вкрай важлива.
Індія назвала свою ракету-носій "Агні". Агні — це в індуїзмі Бог вогню і жертовного багаття. Тобто явний натяк на знищення противника "під корінь".
У Пакистану ракета-носій — "Шахін", тобто сокіл, хижий птах. Тут алюзія на атаку стратегічних цілей противника.
Суть зрозуміла: Індія може знищити Пакистан, але Пакистан не може знищити Індію, зате здатний зруйнувати його стратегічні центри.
До появи у країн ядерної зброї між ними відбувалися кровопролитні війни, в яких гинули сотні тисяч людей. Під час третьої індо-пакистанської війни в 70-х роках Пакистан втратив свою провінцію Східна Бенгалія, яка стала республікою Бангладеш.
Тому йдеться поки що про прикордонний конфлікт і загострення відносин. Ядерна зброя стримає країни від взаємного знищення.
Тим паче, у ядерній доктрині Пакистану є опція завдання ударів ядерною зброєю по... своїй території (у разі її захоплення індійськими військами, які мають конвенційну перевагу). Тому Індії немає сенсу заходити на територію Пакистану — тоді точно можна отримати удар тактичним ядерним зарядом і звинувачувати не буде кого.
Пакистан не може перемогти конвенційно Індію, хіба що спробує захопити гідротехнічні споруди на Індії або зайти до Кашміру (хоч імовірність низька, але не близько нульова).
З іншого боку — така нестабільність ідеальна для руйнування глобальних логістичних проєктів. Війни нібито немає, але й торгівлі теж немає.
Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.
Важливо Крах Росії, розкол Євразії та фінансова криза. Що буде, коли почнеться війна Індії та Пакистану
