29 квітня християни східного обряду відзначать Радоницю – день поминання покійних. Він завжди припадає на вівторок, на дев’ятий день після Великодня, але багато людей вшановує померлих раніше – у суботу або неділю.
Що треба робити на Радоницю
В цей день варто відвідати церкву. На Радоницю служать заупокійну літургію. Можна подати записки з іменами померлих, щоб їх зачитали у церкві. Можна також замовити панахиду. Зробити це слід і в тому випадку, якщо у саме свято відвідати храм не виходить. Тоді до церкви краще сходити напередодні.
У свято також слід відвідати цвинтар і пом'янути померлих. Бажано також прибрати на могилах.
Молитва за померлих
Молитва вдівця за померлу дружину
Христе Ісусе, Господи і Вседержителю! Зі щирістю серця мого молюся Тобі: упокой, Господи, душу померлої раби Твоєї (ім’я) в Небесному Царстві Твоєму. Владико Вседержителю! Ти благословив подружню єдність чоловіка і жінки, коли сказав: недобре бути чоловікові самому, створимо йому помічника, подібного до нього. Ти освятив цей союз на образ духовного союзу Христа з Церквою. Вірую, Господи, і визнаю, що Ти благословив з’єднати і мене святим союзом цим з однією зі слуг Твоїх. З Твоєї ж милостивої та премудрої волі взято в мене цю рабу Твою, яку Ти дав мені за помічницю й супутницю життя мого. Схиляюся перед цією волею Твоєю і молюся Тобі від усього серця мого, прийми це благання моє за рабу Твою (ім’я) і прости їй, коли згрішила вона словом, ділом, думкою, свідомо чи несвідомо; коли земне полюбила більше від небесного, коли про одяг та прикрашання тіла свого дбала більше, ніж про просвітлення одягу душі своєї, або коли не дбала про дітей своїх; коли завдала кому жалю словом або вчинком; коли нарікала в серці своїм на ближнього свого або осудила кого чи інше щось подібне вчинила. Все це прости їй, як Милостивий та Чоловіколюбний, бо нема людини, що жила б і не згрішила. Не судися з рабою Твоєю, як з творінням Твоїм, не осуди її за гріхи її на вічні муки, а зглянься й помилуй з великої милости Твоєї. Благаю і прошу Тебе, Господи, дай мені силу в усі дні життя мого не переставати молитися за спочилу рабу Твою і аж до кінця життя мого просити для неї в Тебе, Судді всього світу, прощення провин її. Ти, Боже, поклав на голову її вінець з каменя дорогого, вінчаючи її тут, на землі, так увінчай її вічною Твоєю славою в Небесному Царстві Твоєму, з усіма святими, що там торжествують, нехай разом з ними і вона вічно оспівує всесвяте ім’я Твоє з Отцем і Святим Духом. Амінь.
Молитва вдови за померлого чоловіка
Христе Ісусе, Господи і Вседержителю! Ти — втіха тих, що плачуть, сиріт і вдів захист. Ти сказав: "Поклич Мене в день журби твоєї, і врятую тебе"». В дні журби своєї вдаюся до Тебе і молюся Тобі: не відверни лиця Твого від мене і вислухай благання моє, яке приношу Тобі зі сльозами. Ти, Господи і Владико всього, благозволив одружити мене з одним з рабів Твоїх, щоб нам бути одним тілом і одним духом. Ти дав мені його за чоловіка й захисника. Твоїй милостивій і премудрій волі вгодно було взяти від мене цього раба Твого і залишити мене одну. Схиляюся перед цією Твоєю волею і до Тебе вдаюся в дні журби моєї: заспокой смуток мій з приводу розлуки з рабом Твоїм, другом моїм. Коли Ти взяв його від мене, не візьми від мене Своєї милости. Як колись прийняв Ти дві лепти вдовиці, так прийми і це благання моє. Пом’яни, Господи, душу спочилого раба Твого (ім’я), прости йому всі провини його, вільні й невільні, чи то думкою, чи словом, чи ділом, свідомі чи несвідомі, але з великої милости Твоєї та безлічі щедрот Твоїх полегши й прости всі гріхи його і осели його з святими Твоїми, де немає ні хвороби, ні печалі, ні зітхання, а життя безконечне. Благаю і прошу Тебе, Господи, дай мені всі дні життя мого не переставати молитися за померлого раба Твого (ім’я) і аж до кінця мого просити в Тебе, Судді всього світу, відпущення всіх гріхів його і вселення його в небесні оселі, що їх Ти наготував тим, що люблять Тебе. Коли ж він і згрішив, але не відступив від Тебе і безсумнівно Отця, і Сина, і Святого Духа православно аж до останнього свого подиху визнавав, тому віру в Тебе замість діл прийми, бо нема чоловіка, що жив би і не згрішив. Ти один без гріха, і правда Твоя — правда вічна. Вірую, Господи, що Ти почуєш благання моє і не відвернеш лиця Твого від мене. Побачивши вдовицю, що тяжко плакала, Ти змилосердився і сина її, коли вже несли ховати, воскресив: так, змилосердившись, заспокой і мою журбу. Як Ти відчинив двері милосердя Твого для раба Твого Феофіла, що відійшов до Тебе, і простив йому всі провини його за молитви святої Церкви Твоєї, зважаючи на молитви й милостині дружини його, так і я благаю Тебе, прийми і моє благання за раба Твого (ім’я) і введи його в життя вічне. Ти бо єси уповання наше. Ти Бог милости і спасіння, і Тобі славу возсилаємо з Отцем, і Святим Духом нині, й повсякчас, і на віки віків. Амінь.
***
Пом’яни, Господи, Боже наш, у вірі й надії на життя вічне спочилого раба Твого, брата нашого (ім’я) як Милосердний і Чоловіколюбний, відпускаючи гріхи та згладжуючи неправди, полегши, даруй і прости всі його провини вільні й невільні, визволи його від вічної муки та вогню геєнського і дай йому вічні Твої блага, наготовані для тих, що люблять Тебе. Коли ж і згрішив він, та не відступив від Тебе і безсумнівно в Отця, і Сина, і Святого Духа, Бога, Тебе, в Тройці славимого, вірував і Одиницю в Тройці і Тройцю в Одиниці православно аж до останнього свого подиху визнавав. Будь милостивим до нього і віру в Тебе замість діл прийми і з святими Твоїми, як Щедрий, упокой: нема бо чоловіка, що жив би і не згрішив. Ти один тільки без усякого гріха, і правда Твоя — правда вічна, і Ти один Бог милости і щедрот, і чоловіколюбства, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, й повсякчас, і на віки віків. Амінь.