Як свідчать результати опитування, проведеного компанією IBRiS на замовлення газети Rzeczpospolita, у випадку збройної агресії Росії проти Польщі близько третини поляків залишили б країну.
Згідно з отриманими даними, 18,5% опитаних повідомили, що в разі війни виїхали б за кордон (для порівняння, у 2023 році цей показник становив 16%). Ще 14,1% респондентів планували б знайти безпечніше місце проживання в межах Польщі. Соціологи зазначають, що кількість тих, хто готовий евакуюватися, дещо зменшилася в порівнянні з опитуванням, проведеним восени минулого року: тоді про плани покинути свої домівки заявляли 37,4%, причому 11,9% планували виїхати за межі країни, а решта розглядали варіанти переселення всередині Польщі. Зниження відзначається також у кількості охочих вступити до війська.
За новими даними, втекти за кордон готові 18,5% поляків, ще 14,1% шукали б прихисток у безпечніших регіонах Польщі. Волонтерську діяльність, наприклад у шпиталях або благодійних організаціях, обрали б 25% опитаних, що трохи менше порівняно з 29% у 2023 році. Водночас лише 10,7% дорослого населення готові добровільно вступити до лав збройних сил (проти 15,7% торік). Натомість чверть респондентів (25%) зізналися, що не вживатимуть жодних заходів (у 2023 році цей показник становив 22%). Ще 6,7% не змогли визначитися зі своєю позицією.
Щодо політичних вподобань: 23% прихильників нинішньої правлячої коаліції заявили, що у разі війни поїхали б за кордон разом із родиною. Як серед виборців коаліційної влади, так і серед опозиційних симпатиків, готовність добровільно вступити до війська виявили по 13% опитаних. Для порівняння, раніше найактивніше про це заявляли прихильники партій "Право і справедливість" (PiS) та "Конфедерація" — 23%.
Основним резервом для мобілізації можуть стати особи віком 30–50 років. Однак серед цієї групи домінують настрої на еміграцію або волонтерську діяльність. Що стосується покоління Z (народжених у 1997–2012 роках), кожен четвертий готовий долучитися до волонтерської допомоги, і стільки ж обрали б еміграцію. Лише 5% цієї вікової категорії погодилися б добровільно піти до війська.
Rzeczpospolita також звертає увагу на різницю між результатами цього опитування і даними дослідження Центру доктрини та підготовки Збройних сил у Бидгощі. Там, серед вибірки молоді 1997–2012 років народження з 25 навчальних закладів, майже 48% висловили готовність боронити країну зі зброєю в руках. На думку військових аналітиків, це свідчить про високий рівень патріотизму та громадянської свідомості молодого покоління.
Раніше проведене в Україні дослідження показало, що у разі завершення війни відкриття кордону з країни готові виїхати півмільйона чоловіків.