Весняна погода, зокрема зміцнення ґрунту та збільшення рослинного покриву, можуть завадити зусиллям України щодо утримання лінії фронту, адже російський наступ триває, пише The Wall Street Journal із посиланням на українських командирів.
Так, кадри російського наступу на початку місяця, зняті з дрона 14-ю бригадою Національної гвардії України, показують, як російські військові намагаються відновити свої темпи наступу, які ЗСУ пригальмували на початку року.
Бригада заявила, що зупинила наступ 17 квітня поблизу Покровська, знищивши десятки мотоциклів та бронетехніку. Водночас головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський ще в інтерв'ю 9 квітня повідомив, що російські наступальні операції подвоїлися з початком квітня.
Видання вказує, що поновлення нападів Росії відбувається на тлі посилення тиску президентом США Дональдом Трампом на обидві сторони щодо досягнення певної домовленості про припинення вогню та заяв про можливість виходу США з конфлікту, якщо вони цього не зроблять, що може означати припинення військової допомоги Києву.
Українські військові зазначають, що змогли стабілізувати лінію фронту на сході України протягом весни. За даними вашингтонського Інституту вивчення війни, російські війська захопили сотні квадратних миль на місяць під час наступу минулої осені, а протягом перших двох тижнів квітня – менше 38 квадратних миль. Це найповільніший темп просування з початку наступу минулого літа. Тим часом українським військам вдалося повернути частину територій, захоплених росіянами восени.
Тому зараз питання полягає в тому, чи зможе Україна продовжувати утримувати лінію фронту протягом літа, коли бої зазвичай загострюються. Росія намагалася подати подальше просування як неминуче, припускаючи, що США повинні змусити Київ капітулювати, а не продовжувати опір.
За словами аналітиків та українських чиновників, нові весняні штурми призвели до незначних територіальних здобутків та великих втрат sз боку росіян. Але умови для ЗСУ, ймовірно, ускладняться з настанням теплішої погоди.
«Ми не очікуємо, що нинішня стабілізація триватиме довго. Ми зірвали імпульс противника, але ми усвідомлюємо, що вони перегруповуються та готуються до наступного етапу свого наступу», – сказав офіцер, який воює з грудня в районі Покровська.
Українські війська та аналітики пояснюють уповільнення російської діяльності кількома факторами.
Для початку російські сили виснажені. Деякі російські дивізії, що брали участь у штурмі Покровська, ведуть безперервні бої вже понад два роки.
«Єдиний спосіб вибратися звідти — це смерть», — каже про росіян аналітик ISW Джордж Баррос.
Він зазначив, що відмова призупинити наступ на сході України призвела до низки проблем для російських військ. Матеріально-технічне забезпечення та логістика погіршилися, а часу на технічне обслуговування та ремонт не вистачало. Новобранці, які замінюють втрачених, часто погано навчені або не інтегровані в підрозділ, що обмежує їхню ефективність.
Крім того, українці внесли деякі корективи, які допомогли їм відбиватися від росіян. Безпілотники тепер складають першу лінію оборони. Розвідувальні дрони сканують будь-який рух уздовж лінії зіткнення, а ударні БпЛА зупиняють наступ російських військ, перш ніж вони досягнуть українських окопів, що дозволяє Україні утримувати територію зі значно меншою кількістю людей.
«Завдяки цьому нововведенню, Україна утримує величезні територіальні фронти з шокуюче малою кількістю населення», - вказує Баррос.
На північному сході України росіяни просуваються через річку Оскіл, намагаючись здійснити черговий штурм міста Куп'янськ. У березні, коли близько 500 російських військовослужбовців переправилися через річку на човнах і плотах, Україна відправила 15-ту бригаду оперативного призначення, щоб допомогти їм відкинути оборону.
Протягом перших двох тижнів розвідувальний підрозділ батальйону часто здійснював піші дії, щоб очистити околиці Кіндрашівки за кілька кілометрів на захід від річки від російських військ. Однак, відколи територію навколо села повернули під контроль України, більшу частину роботи виконали дрони.
Командир батальйону 15-ї бригади з позивним «Корсар», заявив, що зараз дрони сприяють приблизно 85% втрат росіян у цьому районі.
«Дуже рідко трапляється, що вони добираються до наших позицій і починається стрілянина. Цього місяця стрілянина була лише один раз», – каже він.
Однак, утримувати позиції, переважно за допомогою дронів, ймовірно, стане складніше в найближчі місяці.
Листя, яке розпускається на деревах, перекриватиме безпілотникам огляд російських позицій. На північному сході України, де лінії дерев густіші, ніж у полях півдня, це дасть росіянам набагато більше прикриття, ніж вони мали в останні місяці.
Крім того, «грязьовий сезон» також добігає кінця, що, можливо, спонукало Москву знову розпочати механізовані наступи після місяців атак, які вона проводила переважно невеликими групами піхоти.
«Вони не досягли значного прогресу та зазнали величезних втрат. Це насправді пов’язано з українською системою оборони», – повторює думку інших експертів про останні російські атаки віденський аналітик із питань оборони Франц-Стефан Гаді.
Однак він додає, що українські системи, ймовірно, зазнають дедалі більшого навантаження в найближчі місяці.
Наразі Україна має достатньо боєприпасів для артилерії та іншої зброї, але її запаси скорочуються через нескінченні російські атаки. За словами експерта, протягом наступних кількох місяців артилерія зі США, ймовірно, закінчиться, і республіканці навряд чи схвалять новий пакет допомоги Києву. Хоча Європа спробує заповнити прогалину, її заводи вони не виробляють достатньо власних боєприпасів, щоб зробити це повністю.
Як тільки це станеться, українцям доведеться зменшити частоту стрільби, прогнозує він, що ускладнить для України утримання лінії фронту з такою невеликою кількістю людей, навіть якщо Київ продовжить збільшувати виробництво безпілотників.
«Я не очікую жодних різких змін чи колапсу лінії фронту… але загалом тенденції не є позитивними для України. У певний момент удари безпілотників не зможуть замінити брак піхоти», – сказав Ґейді.