Служба безпеки України заочно повідомила про підозру чотирьом особам, які після початку повномасштабного вторгнення Росії перейшли на бік ворога та брали участь у катуваннях українських військовополонених на тимчасово окупованій території Луганської області.
Про це повідомила СБУ у офіційному Телеграм-каналі.
Слідство встановило, що йдеться про колишніх працівників виправної колонії в місті Суходільськ. Після захоплення населеного пункту вони добровільно вступили до лав окупаційної адміністрації, зокрема, долучилися до керівного складу незаконної тюремної установи. За оперативними матеріалами, підозрюваними є колишній керівник так званого оперативного відділу Кирило Долгополов та троє його підлеглих – Леонід Руденко, Микола Цвєтков і Роман Занков.
За інформацією СБУ, на території колонії, яка опинилася під контролем збройних формувань Росії, було облаштовано катівню. Саме туди систематично доставляли українських військовослужбовців, які потрапили в полон у ході бойових дій на сході країни.
Слідчі задокументували, що військовополонених піддавали фізичному насильству – їх били гумовими кийками та застосовували до них електричний струм. За даними розслідування, це робилося з метою примусити затриманих співпрацювати з окупаційними структурами.
На основі зібраної доказової бази чотирьом особам заочно оголошено про підозру у скоєнні воєнних злочинів, передбачених частиною першою статті 28 та частиною першою статті 438 Кримінального кодексу України. Кримінальне провадження відкрито за фактом жорстокого поводження з військовополоненими, вчиненого групою осіб за попередньою змовою.
У зв’язку з тим, що підозрювані перебувають на території, яка залишається під тимчасовим контролем збройних сил Російської Федерації, правоохоронні органи продовжують комплекс заходів, спрямованих на їхнє встановлення, затримання та притягнення до відповідальності.
Розслідування здійснюється Головним слідчим управлінням СБУ за оперативного супроводу підрозділів СБУ в Донецькій і Луганській областях та за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора.
Нагадаємо, у лютому Україні повернули тіло Вікторії Рощиної — української журналістки, яку вбили росіяни. У серпні 2023-го вона зникла на окупованих територіях, у квітні 2024-го стало відомо, що вона перебуває у Росії (у 2022-му вона вже потрапляла в полон РФ, однак тоді її звільнили), а у жовтні тамтешнє Міноборони повідомило про смерть Рощиної.
Окупанти її жорстоко катували та ховали від перевірок: на тілі журналістки були ножові поранення, а вага перед смертю не перевищувала 30 кілограмів. А автори проєкту "Вікторія" розповіли, що Рощину повинні були обміняти на початку вересня 2024-го, але росіяни зірвали обмін, незадовго після цього Вікторія померла. За даними розслідувачів, у тілі, яке повернули Україні, були відсутні органи — головний мозок, очні яблука та частина трахеї. Це може свідчити про те, що причиною смерті було задушення.