Вчені назвали джерело найяскравішого світла у Всесвіті. Слова астрономів звучать несподівано
Вчені назвали джерело найяскравішого світла у Всесвіті. Слова астрономів звучать несподівано

Вчені назвали джерело найяскравішого світла у Всесвіті. Слова астрономів звучать несподівано

Вчені назвали джерело найяскравішого світла у Всесвіті. Слова астрономів звучать несподівано

І таких джерел досить багато.

Одне з найяскравіших джерел світла на небі походить з областей навколо чорних дір у центрах галактик. Це звучить суперечливо, однак є правдою, зазначають у NASA. Ці об’єкти можуть не виглядати яскравими для людського ока, однак супутники фіксували безліч таких джерел по всьому всесвіту.

Одним з таких супутників став космічний гамма-телескоп NASA Fermi. З моменту запуску 2008 року Fermi знайшов тисячі подібних галактик. А існує їх набагато більше.

Чорні діри – це області простору, які мають таку сильну гравітацію, що ніщо не може втекти. Більшість галактик мають надмасивні чорні діри у своїх центрах, і вони  в сотні тисяч і мільярди разів перевищують масу нашого Сонця.

В активних галактичних ядрах, які також називають AGN, або просто «активні галактики», центральна область заповнена газом і пилом, які постійно падають у напрямку до чорної діри. Під час падіння газ і пил починають обертатися та утворюють диск. Через тертя та інші сили, що діють, диск, який обертається, починає нагріватися.

Тепло диска випромінюється у вигляді світла, але не лише тих його довжин хвиль, які може побачити людина на власні очі. Вказано, що вчені виявляють світло від Наднової у всьому електромагнітному спектрі, від більш звичних радіо- та оптичних хвиль до більш екзотичних рентгенівських і гамма-променів. Для виявлення останніх людині потрібні спеціальні телескопи.

Приблизно 1 з 10 активних галактик випромінює струмені енергійних частинок, які рухаються майже зі швидкістю світла. Вчені вивчають ці струмені, аби зрозуміти, як чорні діри можуть забезпечити енергію, необхідну для руху частинок у цих струменях.

Багато способів відрізнити один тип чорної діри від іншого залежать від того, як вони орієнтовані з нашої точки зору. Наприклад, радіогалактики люди бачать збоку, адже вони випромінюють величезну кількість енергії в космос. Існують також блазари – вони є різновидом Наднових та мають струмінь, спрямований майже прямо на Землю. Це робить блазари особливо яскравими.

Телескоп Fermi шукає в небі джерела гамма-випромінювання з 2008 року. Понад половину знайдених джерел виявилися блазарами. Гамма-промені корисні тим, що вони можуть багато розповісти нам про те, як прискорюються частинки і як вони взаємодіють з навколишнім середовищем.

У контексті того, чому вчені цікавляться активними галактичними ядрами, у NASA вказали, що деякі з них утворилися на початку історії Всесвіту. Маючи величезну силу, ці активні галактики майже напевно вплинули на те, як змінювався всесвіт з часом. З'ясувавши, як працюють AGN, дослідники зможуть краще зрозуміти, як всесвіт став таким, яким він є зараз.

Раніше повідомлялося, що вчені виявили нову форму матеріїу центрі Чумацького Шляху. Це може надати нові підказки про природу темної матерії та допоможе розкрити дві таємниці нашої галактики.

Джерело матеріала
loader
loader