/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F5f3cefdc51b6b382c7040f2e12cadfdb.jpg)
"Америка понад усе" працює на Європу: тарифи Трампа стримують ціни в ЄС
Торговельна політика президента США Дональда Трампа "Америка понад усе" може мати несподіваний ефект: поки тарифи підвищуватимуть ціни в Америці, вони можуть знизити інфляцію в Європі.
Про це йдеться у звіті економістів фінансової групи Nomura, передає CNN.
За словами експертів, тарифи Трампа можуть "зробити Європу знову великою" через кілька факторів. Перший - це перенаправлення китайського експорту з США до Європи через високі американські мита. "Це матиме стримуючий вплив на ціни", - заявила президент Європейського центрального банку Крістін Лагард в інтерв'ю Washington Post.
Додатковий тиск на інфляцію в ЄС створює зміцнення євро. З 2 квітня, коли Трамп оголосив про 10% мита на імпорт майже з усіх країн, єдина європейська валюта зміцнилася на 3% проти валют основних торгових партнерів єврозони та на 4% проти долара. Сильніша валюта робить імпорт дешевшим, що призводить до більшої конкуренції та нижчих цін для споживачів.
Очікування негативного впливу на світову економіку від тарифів Трампа також спричинили падіння цін на енергоносії. З моменту оголошення "Дня визволення" та запровадження тарифів, ціна на нафту марки Brent впала на 17%. Ціни на природний газ також знизилися, причому в Європі це падіння було більш різким, ніж у США.
Водночас американські компанії вже попереджають про підвищення цін. Генеральний директор Adidas Бйорн Гулден заявив цього тижня, що збільшення витрат через мита "врешті-решт спричинить зростання цін" в США. При цьому він додав, що поза США "немає причин" підвищувати ціни через ці збори.
Дослідження 2019 року, проведене економістами Федерального резервного банку Нью-Йорка, показало "повне перенесення" тарифів Трампа 2018 року на внутрішні ціни імпортних товарів. Автори дослідження також зазначили, що навіть компанії, які не підпадають під мита, можуть підвищувати ціни, коли їхні іноземні конкуренти змушені це робити через тарифи.
Джордж Баклі, головний європейський економіст Nomura, пояснює, що вплив на європейську інфляцію буде значно меншим, ніж на американську: "Європа встановлює тарифи лише на імпорт з однієї країни", тоді як підхід Трампа є більш глобальним і максималістським.
Нижча інфляція в Європі також дасть політикам більше простору для зниження процентних ставок у разі потреби підтримки економіки. США ж може виявитися складно знизити вартість запозичень, якщо найбільшій економіці світу знадобиться стимулювання, прогнозують експерти Міжнародного валютного фонду.

