Загальна мобілізація: чи має пройти повторну ВЛК обмежено придатний, що має право на відстрочку
Загальна мобілізація: чи має пройти повторну ВЛК обмежено придатний, що має право на відстрочку

Загальна мобілізація: чи має пройти повторну ВЛК обмежено придатний, що має право на відстрочку

Загальна мобілізація: чи має пройти повторну ВЛК обмежено придатний, що має право на відстрочку

Пояснення дав юрист.

В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. Відповідно до закону №3621-ІХ, який набув чинності 4 травня 2024 року, в Україні скасували статус «обмежено придатний» і встановили нові критерії оцінки придатності до військової служби. Таким особам потрібно знову пройти військово-лікарську комісію (ВЛК).

Адвокат Андрій Межирицький розповів, чи потрібно проходити медогляд обмежено придатному чоловіку, який має відстрочку на підставі навчання у аспірантурі.

Він підкреслив, що йому необхідно пройти військово-лікарську комісію до 5 червня у зв’язку з наявністю у нього статусу «обмежено придатний».

За словами експерта, процедура надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв’язку з бронюванням та відстрочки, передбаченої підпунктами 16-23 пункту 1 додатку 5, не передбачає направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

«Отже, не направляються на ВЛК тільки заброньовані та особи, що мають відстрочку на підставі пунктів 16-23 пункту 1 додатка 5 до Постанови. Ви маєте відстрочку на підставі підпункту 1 пункту 2 додатка 5 до Постанови (навчання), отже вона не може звільнити вас від обов’язку проходження ВЛК», – розповів юрист.

Але згідно з пунктом 63 Постанови КМУ № 560, військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії.

«Як раз зі змісту цього пункту вбачається, що під час  чергового продовження дії відстрочки вас можуть направити на ВЛК, у зв’язку із наявністю статусу «обмежено придатний». Ну і всі питання знімає положення Закону № 3621 від 21.03.2024 р., який має вищу юридичну силу аніж Постанова КМУ № 560 і положення якого застосовуються в будь-якому разі, навіть за наявності протиріч з нормативним актом Кабінету Міністрів», – пояснив юрист.

Пункт 2 Перехідних та прикінцевих положень цього закону чітко визначає, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Нагадаємо, чи можна оформити відстрочку по догляду за батьком чи матір’ю з інвалідністю.

Джерело матеріала
loader