Талібан заборонив гру в шахи в Афганістані як "гріховне діяння"
Талібан заборонив гру в шахи в Афганістані як "гріховне діяння"

Талібан заборонив гру в шахи в Афганістані як "гріховне діяння"

Талібан заборонив гру в шахи в Афганістані як "гріховне діяння"

Тимчасова адміністрація країни офіційно запровадила заборону на шахи, продовжуючи курс на обмеження розважальних і спортивних заходів.

В Афганістані на невизначений термін заборонили шахи через релігійні міркування. У процесі ухвалення рішення брало участь Міністерство у справах поширення доброчесності.

Про це повідомляє видання Khaam Press.

Тимчасова адміністрація країни офіційно запровадила заборону на шахи, продовжуючи курс на обмеження розважальних і спортивних заходів. Як повідомляється, причиною стала "релігійна доцільність" і відповідні норми, встановлені Міністерством поширення доброчесності та запобігання пороку. Усі шахові активності в Афганістані припинено на невизначений строк.

Представники Міністерства спорту 11 травня підтвердили призупинення шахових заходів. За їхніми словами, спорт залишиться під забороною, доки не буде надано задовільних відповідей щодо релігійних аспектів. До вирішення цих питань жодні дії, пов’язані з шахами, не дозволятимуться.

Також ухвалено рішення рішення про ліквідацію Шахової федерації Афганістану, гру визнано "харам" — забороненою згідно з його тлумаченням норм ісламу. Цей крок є частиною ширшої тенденції до обмеження культурного, соціального та спортивного життя, що спостерігається з моменту повернення Талібану до влади.

За кілька днів до оголошення заборони кілька шахістів і любителів гри звернулися до Міністерства спорту з проханням дозволити їм продовжити діяльність та надати фінансову підтримку. Проте натомість вони отримали повідомлення про запровадження обмежень.

Шахи, які раніше були популярним інтелектуальним видом спорту в Афганістані, в останні роки переживали період відродження, а національна федерація працювала під егідою Міністерства спорту. Поточна позиція Талібану є частиною загальної стратегії обмеження культурних і дозвіллєвих проявів у країні, що пояснюється релігійними міркуваннями.

Заборона на шахи стала черговим прикладом посилення обмежень свобод в Афганістані. Ці заходи стосуються не лише спорту, а й культурних і освітніх сфер, що суттєво впливає на афганське суспільство. Тривалість цих політик лишається невідомою, як і перспективи їх перегляду під тиском міжнародної спільноти.

Нагадаємо, Міжнародна федерація шахів (FIDE) ухвалила рішення продовжити заборону використання прапорів РФ і Білорусі гравцями з цих країн на своїх турнірах. Як повідомив офіційний сайт організації, це правило продовжено до 1 січня 2026 року.

 Шахісти з обох країн не були усунені від міжнародних турнірів після початку повномасштабного вторгнення РФ до України. Вони продовжили виступи під прапором FIDE.

FIDE з жовтня 2018 року очолює росіянин Аркадій Дворкович. До цього він був заступником голови уряду Росії.

У вересні організація скасувала відсторонення Росії на два роки та замінила це рішення на штраф для Федерації шахів РФ. Справу раніше ініціювала Україна. За нею Федерацію шахів Росії та Дворковича звинувачували за трьома пунктами: зв'язок з особами під санкціями, організація турнірів на окупованих територіях, а також недотримання політичного нейтралітету.

Джерело матеріала
loader