/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2F7f5066b94d17b3ff2d0198d9fb981e86.jpg)
"Це потрібно, щоб зупинити Путіна": в ЄС оголосили про амбітні плани щодо України
ЄС вчиться в України, як швидко наростити оборонне виробництво.
Підтримка оборони України — боєприпасами, системами ППО, навчанням, технікою, а також кращим доступом до космічних ресурсів Європейського Союзу — залишається ключовим пріоритетом європейських союзників. При цьому за три роки повномасштабної війни ЄС надав Києву допомоги на суму 140 мільярдів євро, з яких 50 мільярдів — саме військова підтримка.
Про це на Форумі оборонної промисловості ЄС-Україна в Брюсселі заявив єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс, повідомляє кореспондентка "Телеграфу".
"Але [допомога сягає] лише 0,1% ВВП Європи. Очевидно, що ми можемо і повинні робити більше", — додав Кубілюс.
"Перемога у Другій світовій війні була не лише перемогою армій. Це була також перемога заводів. І сьогодні це теж так.
Мир через силу прийде завдяки потужностям виробництва та інтелектуальному потенціалу. Щоб зупинити Путіна, нам потрібно виробляти більше. Нам потрібно впроваджувати більше інновацій. І ми маємо робити це разом — в ЄС і з Україною", — сказав також єврокомісар.
За його словами, на даному етапі важливим є поєднання масштабів ЄС та виробничих потужностей з "українською енергією, талантом і амбіціями".
"Українська промисловість — швидка, сучасна, здатна виробляти унікальну продукцію. Ось чому ЄС також отримає величезні вигоди.
По-перше, завдяки нижчим виробничим витратам. Україна виготовляє чудову сучасну зброю — швидко і вдвічі дешевше, ніж це коштує тут. Отже, для країн-членів ЄС — це дві одиниці за ціною однієї. Ваш рекламний слоган міг би бути: "Вдвічі більше вигоди за ті ж гроші", — зазначив Кубілюс, звертаючись до українських партнерів у залі.
Минулого тижня під час візиту до України європейський комісар на власні очі побачив інновації, впроваджені в українському війську. За його словами, українська оборонна промисловість, можливо є "найінноваційнішою у світі".
"Вражаючі розробки дронів. І штучного інтелекту. Вивчені завдяки величезній ціні на полі бою. Ціні, яку неможливо виміряти грошима. І за яку ми в ЄС маємо бути вічно вдячні. Адже Україна захищає Європу", — сказав він.
В майбутньому, коли Європа повністю візьме на себе відповідальність за власну безпеку, Україна стане найважливішою частиною нової європейської архітектури безпеки, додав комісар. Він навів приклад вражаючої та унікальної "Армії дронів".
"Дрони з обох боків фронту створили десятикілометрову "долину смерті", у якій ніхто не може рухатися — навіть із сучасною бронетехнікою. Ось як виглядає сучасна війна. Ось як виглядатимуть війни майбутнього. І такий досвід серед нас усіх має лише Україна.
Ми маємо усвідомити: у сучасному світі є лише дві потужні військові сили, які реально вміють вести сучасну війну дронів. Одна "Армія дронів" захищає Україну — і водночас нас. Інша "Армія дронів" належить агресору, який готується до нападу на державу-члена ЄС або НАТО. Маємо це пам’ятати, коли обговорюємо потребу інтеграції української оборонної промисловості з європейською.
Хто з ким має інтегруватися? Кому ця інтеграція потрібніша — Україні чи Європі? Моя відповідь — Європі", — наголосив єврокомісар з оборони.
Кілька держав-членів ЄС уже купують зброю "в Україні, разом з Україною і для України". Зокрема, мова про данську модель, яка передбачає закордонні інвестиції в українську оборонну промисловість. До ініціативи вже долучилися Швеція та Ісландія.
Кубілюс навів приклади великих європейських компаній, що так само інвестують безпосередньо в Україну. Серед них — Rheinmetall, Thales, KNDS, Nammo, Polish Armaments Group, Saab і Leonardo.
"Але європейцям потрібно не лише купувати зброю в Україні і для України. Є чітка потреба купувати українські технології, виробничі ноу-хау та системи управління — для потреб уже нашої власної європейської оборонної промисловості.
Готуючись до потенційної агресії Росії проти країн ЄС, ми не можемо заздалегідь закупити мільйони дронів і складувати їх на складах — тому що вони дуже швидко застаріють. Але ми маємо навчитися в України, як створювати інфраструктуру з виробництва й експлуатації дронів, яка в разі агресії зможе негайно масштабувати виробництво — із можливістю постійної та термінової модернізації, щоб ворог не встигав навчитися глушити або перехоплювати наші дрони", — розповів Андрюс Кубілюс.
Крім того, єврокомісар докладно розповів про Європейську програму оборонної промисловості (EDIP), яка надаватиме союзникам гранти для спільних закупівель.
"Інструмент підтримки України в межах EDIP надаватиме гранти для українського оборонного виробництва. Ми маємо якнайшвидше запустити цей інструмент — з амбітним бюджетом — щоб підтримати Україну й інтеграцію наших оборонних промисловостей. Путін не чекатиме, поки ми погодимо EDIP. Держави-члени мають узгодити свої переговорні позиції до літа", — наголосив єврокомісар.
Також він оголосив про створення міжінституційної робочої групи ЄС-Україна, яка сьогодні, 12 травня, збереться на перше засідання. Мета — допомагати інтеграції українських та європейських оборонних промисловостей, сприяти розвитку спільних проєктів або механізмів закупівель.
"80 років тому Захід виграв війну виробництв. І саме тому він виграв справжню війну. Якщо ми правильно організуємо виробництво — все інше додасться. Тож давайте зробимо це правильно. Разом", — підсумував Андрюс Кубілюс.
Додатково на Форумі в Брюсселі було оголошено, що ЄС інвестує один мільярд євро в оборонну промисловість України — відповідні контракти були підписані у Львові минулого тижня. Кошти будуть вкладені у найсучасніші напрями, зокрема, виробництво дронів і ракет.
В ЄС також анонсували, що протягом двох наступних тижнів витратять додаткові 900 мільйонів євро на закупівлю зброї та боєприпасів для України — усе це фінансується за рахунок надприбутків від заморожених російських активів. Таким чином, загальний обсяг підтримки ЄС для України та її оборонної промисловості вже становить 3,3 мільярда євро.

