Неандертальці були розумнішими, ніж ми думали: дивовижна знахідка вчених
Неандертальці були розумнішими, ніж ми думали: дивовижна знахідка вчених

Неандертальці були розумнішими, ніж ми думали: дивовижна знахідка вчених

Під час розкопок стоянки неандертальців у скельному притулку Сан-Ласаро в центральній Іспанії археологи виявили невеликий камінь, на який червоною охрою було нанесено одну точку.

При уважнішому вивченні виявилося, що пляма охри є відбиток пальця — другий зі знайдених сьогодні і перший, залишений навмисно.

Про це пише IFLScience.

«Найповніший із колись виявлених відбитків пальців неандертальця, можливо, був залишений доісторичним художником, коли він малював обличчя на камені червоною охрою», — йдеться у публікації.

На думку вчених, знайдений камінчик — це доказ нового рівня когнітивних здібностей неандертальців, а саме, здатності до парейдолії.

Феномен парейдолії, або парейдолічної ілюзії, є помилкою сприйняття, засновану на вродженій здатності людського мозку розпізнавати обличчя людини в неживих предметах.

«Цей об’єкт робить внесок у наше розуміння здатності неандертальців до абстракції, припускаючи, що він може бути однією з найраніших символізацій людської особи в доісторичні часи», — зазначили автори дослідження.

Камінь з плямою охри був вилучений з шару осадових порід, що утворилися приблизно 43 000 років тому, тобто задовго до того, як батьки Homo sapiens досягли цієї частини Піренейського півострова.

При цьому галька була принесена до скельного притулку з річки Ересма.

«Точка не виглядає як безформне доповнення чи проста пляма.

Скоріше це відбиток, зроблений спеціально кінчиком пальця, змоченого в пігменті», — вважають вчені.

Важливо відзначити, що камінь не має жодних ознак використання як інструменту.

Намальована пальцем червона точка поєднується із серією природних заглиблень у гальці і «може нагадувати людське обличчя з очима, ротом та виступом у формі носа», вважають дослідники.

«Таким чином, згідно з гіпотезою парейдолії обличчя, цей камінчик може бути однією з найдавніших відомих абстракцій людської особи», — йдеться у дослідженні.

Хоча автори дослідження не стверджують, що їхні припущення вірні на 100%, вони дійшли висновку, що «не можуть виключити того, що і Homo sapiens, і Homo neanderthalensis мали схожі здібності» і могли бачити символічні образи людської особи в навколишніх предметах.

Джерело матеріала
loader
loader