/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fa3aa7e0bee2ec6531247f866f42fd8cc.jpg)
У Канаді виявили найдавніші відомі гірські породи на Землі
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Reuters із посиланням на журнал Science.
Пояс цих порід, які мають поєднання темно- і світло-зелених кольорів, із вкрапленнями рожевого і чорного, розташований уздовж східного берега Гудзонової затоки, поблизу інуїтського муніципалітету Інукджуак.
Два різні методи дослідження виявили, що породи з місцевості під назвою Пояс зеленого каменю Нуввуагіттук на півночі Квебеку датують 4,16 мільярда років тому, часом, відомим як Гадейський еон. Цей еон названий на честь давньогрецького бога підземного світу Аїда через пекельний ландшафт, який, як вважається, існував тоді на Землі.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F1018c3020df7351249233ecdc5be7b29.jpg)
Згідно із дослідженнями, у Поясі зеленого каменю Нуввуагіттук збереглися фрагменти найдавнішої земної кори. Породи поясу є переважно метаморфізованими вулканічними породами базальтового складу. Метаморфізована порода – це порода, яка була змінена під впливом тепла і тиску протягом тривалого часу. Базальт є поширеним типом вулканічної породи.
Гірські породи з нового дослідження отримали назву «інтрузії», що означає, що вони утворилися, коли магма проникла в існуючі шари гірських порід, а потім охолола і затверділа під землею.
Дослідники застосували два методи датування, засновані на аналізі радіоактивного розпаду елементів самарію і неодиму, що містяться в них. Обидва дали однаковий висновок – вік порід становить 4,16 мільярда років. Майбутні хімічні аналізи цих порід можуть дати уявлення про умови на Землі у Гадейському еоні.
«Ці породи і пояс Нуввуагіттук є єдиними кам’яними пам’ятками Гадейського еону, вони відкривають унікальне вікно в найдавніші часи нашої планети, щоб краще зрозуміти, як сформувалася перша кора на Землі і якими були геодинамічні процеси», – сказав професор геології Оттавського університету Джонатан О’Ніл, який очолював дослідження.
Породи могли утворитися, коли на розплавлену породу падав дощ, який призвів до її охолодження і затвердіння. Цей дощ складався із води, що випаровувалася з первісних морів Землі.
«Оскільки деякі з цих порід також утворилися з опадів стародавньої морської води, вони можуть пролити світло на склад, температуру перших океанів і допомогти встановити середовище, в якому могло зародитися життя на Землі», – сказав О’Ніл.
Досі найдавнішими відомими породами були ті, що датуються приблизно 4,03 мільярда років тому з Північно-Західних територій Канади, додав він.
Як повідомляв Укрінформ, вчені заявили, що в минулому на планеті Марс могли існувати не лише озера, а й океан та піщані пляжі.
Фото: Science / Johnathan O'neil
