/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2Fea4799c81109e559a20ae131b1cafc1a.png)
Штрафів від ТЦК стане значно більше: ухилянтів "задушать" грошима
Юристи, які спеціалізуються на питаннях мобілізації, упевнені, що найближчим часом штрафів за порушення обліку в ТЦК стане значно більше. При цьому вони не виключають, що за порушення чинного законодавства військовозобов'язані можуть отримати одразу кілька штрафів.
"Порушень правил військового обліку може бути кілька", - пояснює адвокат Андрій Межирицький.
Він уточнює:
Теоретично кожне порушення може бути оформлене окремим протоколом і постановою. обмежено придатний. Всі ці випадки - окремі порушення. Цілком можливо три протоколи і три штрафи. Наприклад, за несвоєчасне оновлення даних військового обліку, відсутність військового квитка — тобто коли людина фактично не стоїть на обліку, не з'явилася на військово-лікарську комісію до 5 червня, якщо вона обмежено придатна. Всі ці випадки окремі порушення. Цілком можливо три протоколи та три штрафи. Юридично це припустимо.
Він також зазначає, що працівники територіальних центрів комплектування (ТЦК) можуть спрямовувати повістки часто і за неявку щодо кожної з них накладати штрафи.
На думку Межирицького, зараз ТЦК активніше застосовують санкції і, ймовірно, продовжуватимуть цю практику. Проте, як юрист, він наголошує на великій кількості помилок у матеріалах, підготовлених центрами, через що суди нерідко скасовують штрафи , навіть якщо порушення мало місце.
"У документах часто неправильно вказані статті закону, дати", - каже адвокат.
Інший експерт — адвокат та колишній слідчий Роман Сімуті — підтверджує, що ситуація з кількома штрафами є реальною, але вони зазвичай призначаються за різні періоди.
"Можуть виписати штраф за неявку за повісткою в певну дату, а потім - за іншу повістку, наприклад, через три тижні. Також можливий штраф за відмову проходити військово-лікарську комісію", - пояснює він.
Сімуті додає, що більшість порушників одержують максимальний штраф — 25 500 гривень.
Крім того, адвокат звертає увагу, що 17 липня 2025 року минає рік з моменту, до якого чоловіки віком від 18 до 60 років (станом на липень 2024 року) мали оновити військовий облік.
"Це термін притягнення до відповідальності, після якого штрафи можуть бути поставлені під сумнів", - вважає Сімут.
Щодо інших порушень мобілізаційного законодавства, експерт прогнозує зростання кількості штрафів.
Адвокат Катерина Аніщенко, яка також працює з питаннями мобілізації, підтверджує принцип "одна повістка — один штраф". Вона наводить приклад:
"Був випадок, коли людина знята з військового обліку в 2012 році і повинна була знову стати на облік, але цього не зробила. Зараз у нього дитина-інвалід, і він намагається отримати відстрочку. Чоловік обмежено придатний до служби. не пройшов військово-лікарську комісію. Один штраф він уже сплатив, а по другому виникли нюанси через терміни давності".
Таким чином, правозастосовна практика з питань мобілізації стає жорсткішою, але не позбавлена юридичних складнощів та помилок, які іноді дають шанс оскаржити штрафи.

