Як маршрутка в +35°C: вчені дізналися запашну таємницю Древнього Риму
Як маршрутка в +35°C: вчені дізналися запашну таємницю Древнього Риму

Як маршрутка в +35°C: вчені дізналися запашну таємницю Древнього Риму

Повсякденне життя Стародавнього Риму часто уявляють за допомогою яскравих образів: гул натовпу, велична архітектура та дисциплінований марш солдатів. Але те, як пахла столиця імперії, зазвичай залишається поза увагою.

Не маючи можливості проаналізувати повітря тисячолітньої давнини, дослідники звертаються до літературних текстів, археологічних знахідок та залишків навколишнього середовища, щоб відтворити запахи, які колись наповнювали римські вулиці, пише Phys.org.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Пліній Старший, давньоримський історик, описував запахи як "приємний", "різкий" або "сильний", хоча ці описи не дають яскравого уявлення. Проте багато підказок свідчать про те, що в стародавніх римських містах панував загалом неприємний запах.

Як зазначають дослідники, управління відходами було примітивним; туалети рідко підключалися до каналізації, яка в основному слугувала для відведення дощової води. Відходи — як людські, так і тваринні — збирали вручну або викидали в вигрібні ями, але доступ до таких споруд мали лише аристократи.

Тіла померлих, як людей, так і тварин, могли лежати на відкритому повітрі залежно від соціального класу. Навіть громадська гігієна була сумнівною. Римські лазні, хоча сьогодні їх високо оцінюють, ймовірно, були брудними.

У них не було сучасного мила, натомість використовували ароматизовану оливкову олію, яку зчищали бронзовими інструментами. Ці умови створювали середовище, про яке рідко згадують у розповідях про римську історію.

Попри антисанітарні умови, римляни все ж вживали заходів для контролю особистого запаху. Існували рецепти дезодорантів і зубної пасти, деякі з яких були спрямовані на усунення запаху тіла за допомогою внутрішніх методів, таких як вживання трав'яних сумішей.

Хоча купання вважалося соціальною нормою, цей процес був далеко не стерильним. Вода змішувалася з оліями і виділеннями, що збиралися в каналізації лазень.

Проте римляни також любили парфуми та пахощі. Аромати, отримані з троянд, кориці та ладану, змішували з бальзамами та оліями, навіть наносили на статуї богів. Археологічні знахідки в таких містах, як Пестум і Делос, свідчать про існування парфумерних майстерень і написів, що детально описують ритуали ароматизації, включаючи використання бджолиного воску для збереження запаху.

Важливо Древня ДНК з Єгипту: вчені розкрили таємні зв'язки з Месопотамією (фото)

Загалом, аромат Стародавнього Риму був сумішшю запахів тіл, тваринних відходів, спалених жертв, спецій і парфумів. Хоча за сучасними мірками цей сморід може здатися огидним, стародавні джерела свідчать, що римляни сприймали ці запахи як частину міського життя. Деякі навіть вважали їх символом самої цивілізації.

Раніше Фокус писав, як фермер знайшов тисячолітню реліквію в полі. Нею виявилася корона Мономаха.

А також ми розповідали про один із найдавніших музичних інструментів — 8000-річну кістяну флейту, виявлену в Ірані.

Джерело матеріала
loader
loader