Китай не може допустити поразки Росії? Що стоїть за сенсаційною заявою Пекіна
Китай не може допустити поразки Росії? Що стоїть за сенсаційною заявою Пекіна

Китай не може допустити поразки Росії? Що стоїть за сенсаційною заявою Пекіна

Китай не хоче поразки Росії, але й не хоче знищення України

Заява голови китайського МЗС Ван Ї про те, що Китай не може допустити поразки Росії, бо в такому разі Сполучені Штати зосередяться на Пекіні, стала справжньою сенсацією. Хоча насправді саме такої позиції Китай дотримується з першого дня російсько-української війни.

Головне — не сама позиція, а те, чому її вирішили оприлюднити, хоч і зробити це неофіційно. Сумнівів у тому, що ми маємо справу саме із сигналом, а не випадковим витоком інформації, немає: новина про заяву Ван Ї з’явилася у South China Morning Post — гонконзькому виданні, яке Пекін традиційно використовує для передачі непрямих меседжів.

Сі Цзіньпін уже усвідомив: хороших стосунків із Дональдом Трампом не буде. Водночас Трамп виявився нездатним реалізувати економічний тиск на Пекін — це стало очевидно після фактичної відмови від тарифних загроз. У Китаї зробили висновок: Захід потребує їхньої економіки більше, ніж Китай потребує Заходу. Тож тепер у Пекіні вважають, що можуть диктувати умови.

Але цікаво не лише це. Китай підтримує Росію — але не з метою знищення України. Ціллю Путіна є повна ліквідація української державності й приєднання її територій до РФ. Китай такої мети не поділяє. Для Пекіна важливо зберегти Україну як державу — але таку, що перебуває в добрих відносинах з Росією. Без цього не буде китайських інвестицій, не буде можливостей для контролю над місцевою владою і елітою.

Китай не цікавить ні російська мова, ні російська церква. Його цікавить керованість українського керівництва і його орієнтація на Пекін як гаранта збереження влади й фінансових потоків — так, як це працює з Лукашенком.

Путін хоче завершити війну лише після приєднання нових територій. Китай готовий до завершення війни хоча б тоді, коли Київ і Москва досягнуть згоди про співіснування. І саме це свідчить про різні інтереси Пекіна і Кремля.

Та водночас китайське керівництво має усвідомити: пострадянський простір змінюється. Країн, готових зберігати особливі стосунки з Москвою, стає дедалі менше — але майже всі з них прагнуть гарних відносин із Китаєм. І Пекін зрештою буде змушений переглянути свою політику й припинити ставитися до колишніх радянських республік як до держав з обмеженим суверенітетом.

Україні слід зрозуміти: з Китаєм треба говорити так само як з Росією. Там розуміють лише мову сили. Будь-які спроби компромісу сприймаються виключно як прояв слабкості. Неможливо домовитися з державою, яка вважає крах твоєї незалежності умовою власного економічного процвітання.

Саме тому Україна має разом із Заходом тиснути на Пекін, щоб зменшити рівень його економічної співпраці з Москвою. І — водночас — поглиблювати зв’язки з Тайванем. У разі війни в Тайванській протоці Україні варто бути на боці тих, хто чинить опір агресору. Позиція союзника — навіть неформального — може змінити китайські розрахунки щодо підтримки Путіна.

Але якщо ми просто сподіватимемося переконати китайське керівництво у нашій доброзичливості й заробити на китайських грошах — зазнаємо поразки.

Джерело: допис Портникова у Фейсбук

Думки, висловлені в рубриці блоги, належать автору.
Редакція не несе відповідальності за їх зміст.

Теги за темою
Україна США Володимир Путін Китай
Джерело матеріала
loader
loader