Правила доплат для УБД: чому пільговий стаж не завжди збільшує пенсію
Правила доплат для УБД: чому пільговий стаж не завжди збільшує пенсію

Правила доплат для УБД: чому пільговий стаж не завжди збільшує пенсію

Ветеран бойових дій Володимир Онищук зіткнувся з несподіваною для нього особливістю пенсійного законодавства: маючи 37 років стажу та право на пенсію вже з 25 років, він отримує доплату лише за два роки понаднормової роботи.

"Я – учасник бойових дій. Вийшов на пенсію у 55 років, але продовжую працювати. На сьогодні в мене вже 37 років страхового стажу. При цьому мені доплачують лише за два роки понаднормового стажу. Чи порушує Пенсійний фонд таким чином закон? Адже УБД мають право на пенсію за наявності лише 25 років стажу. Тобто мені мають доплачувати за 12 років понаднормового стажу", – обурився ветеран у листі до редакції.

Ситуація виявилася складнішою, ніж здається на перший погляд. Хоча чоловіки зі статусом учасника бойових дій справді мають право на дострокову пенсію вже у 55 років при наявності 25 років стажу, а жінки у 50 років з 20 роками стажу, це стосується лише права на призначення пенсії. Розмір же виплат розраховується за зовсім іншими правилами, які прописані в інших статтях закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За чинними нормами мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок – 30 років страхового стажу в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Доплата за понаднормовий стаж нараховується лише за роки, відпрацьовані понад ці норми – 35 років для чоловіків і 30 для жінок. За кожен такий рік пенсія збільшується на 1% від основного розміру, але не більше ніж на 1% від мінімального розміру пенсії.

Пенсіонер
Пенсіонер

Отже, навіть маючи 37 років стажу, чоловік отримує доплату лише за два роки понаднормової роботи. Жодних пільг у цьому питанні навіть для учасників бойових дій законодавство не передбачає, тому дії Пенсійного фонду цілком законні.

Єдиний виняток стосується пенсіонерів, які оформили пенсію до 1 жовтня 2011 року та яким після цієї дати не робили перерахунок виплат за новими правилами. "Для таких осіб продовжують діяти старі норми, коли доплата за понаднормовий стаж встановлюється за роки, відпрацьовані понад 25 років чоловіками і понад 20 років жінками", – пояснюють пенсійні експерти. Але таких пенсіонерів залишається все менше.

Також нагадаємо, як не втратити місяць страхового стажу: в ПФУ розкрили важливий нюанс.

Джерело матеріала
loader
loader