/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F66ff57e778a361afdce2a6f43c18ebdc.jpg)
Домашні працівники теж мають права: що треба зняти няням та прибиральницям
В Україні офіційно врегульовано працю домашнього персоналу. З 2024 року набули чинності оновлення законодавства щодо нянь, домробітниць, доглядальниць та інших працівників, зайнятих у приватних домогосподарствах. Про це повідомили у Східному міжрегіональному управлінні Держпраці.
Домашня праця - це робота, що виконується на постійній основі на користь домогосподарства за офіційним трудовим договором. Не вважається домашньою працею нерегулярна зайнятість до 40 годин на місяць. Роботодавець - фізособа з числа членів домогосподарства, з якою укладено трудовий договір. Домашній працівник - особа, яка працює в рамках формалізованих трудових відносин.
Йдеться не про разові послуги, а про систематичний догляд за дітьми, літніми, ведення побуту, обслуговування території. Водії, няні, садівники, помічники з господарства тепер офіційно захищені законом.
З домашнім співробітником має бути укладений письмовий трудовий договір, який:
- підтверджує початок трудових відносин;
- визначає обов'язки та права сторін;
- є підставою для допуску до роботи (після повідомлення контролюючого органу про прийом на роботу);
- може передбачати додаткові пільги та гарантії, крім обов'язкових.
За законом максимальна тривалість робочого тижня — 40 годин (можливо менше за домовленістю). Гнучкий графік або обліковий режим можливі за згодою сторін. Час очікування, супровід членів сім'ї – це робочий час та підлягає оплаті. Оплата праці не може бути нижчою за встановлений державою мінімум. Відпустка — щонайменше 24 календарні дні на рік. Понаднормова робота допускається лише за згодою сторін та з дотриманням законодавства.
Договір може бути розірваний з ініціативи будь-якої із сторін. Особливо передбачено право працівника негайно звільнитися, якщо:
- хтось із членів домогосподарства порушує його честь чи гідність;
- відбувається втручання у особисте життя працівника.
Домашня праця – це повноцінна робота. Хоча така зайнятість часто залишається "в тіні", домашні працівники мають ті ж трудові права, що й працівники у будь-якій іншій сфері. Закон гарантує:
- безпечні та здорові умови праці;
- соціальний захист;
- офіційну реєстрацію трудових відносин.

