Україна фактично залишилася без дієвих механізмів постачання озброєнь зі США після завершення попереднього пакета допомоги.
Про це заявив голова правління Українського кризового медіа-центру, колишній посол України у США Валерій Чалий в етері "Радіо Свобода". За його словами, гучні заяви про передачу Tomahawk мають переважно символічний і інформаційний характер, тоді як реальні програми підтримки поки що не запущені.
Експерт наголосив, що попередній дворічний пакет військової допомоги Вашингтона вже вичерпаний, а в новому оборонному бюджеті США передбачені лише 500 мільйонів доларів — сума, якої недостатньо навіть для закупівлі повної батареї зенітно-ракетного комплексу Patriot. Чалий зазначив, що з 1 листопада Україна не має жодного затвердженого механізму отримання американської зброї.
"Адміністрація президента США від самого початку відформатувала зустріч з українським лідером у такий спосіб: спочатку створили інформаційний ефект навколо "Томагавків", але це — радше сигнал, ніж реальна поставка. А предметна сторона полягає в тому, що механізмів отримання зброї від США немає", — підкреслив дипломат.
Чалий зауважив, що оголошені плани фінансування військової підтримки України за рахунок інших джерел, наприклад, тарифів на китайські товари, поки що залишаються лише на рівні обговорень.
Наразі зброя з американських арсеналів постачається лише в межах ініціативи PURL (Prioritized Ukraine Requirements List) — переліку пріоритетних потреб України, який фінансується державами-членами НАТО. Як повідомила міністерка оборони Литви Довіле Шакалієне, до цієї програми вже долучилися близько двох десятків країн-партнерів, а Вільнюс виділяє на програму 30 мільйонів доларів.