Уряд Сирії та курди уклали угоду про припинення бойових дій
Уряд Сирії та курди уклали угоду про припинення бойових дій

Уряд Сирії та курди уклали угоду про припинення бойових дій

Центральний уряд Сирії та головні курдські воєнізовані формування у неділю, 18 січня, уклали широку угоду про припинення бойових дій.

Домовленість передбачає перехід курдських цивільних і військових органів влади під контроль Дамаска, що фактично ліквідує напівавтономію регіону на північному сході країни.

Деталі: Згідно з умовами угоди, Сирійські демократичні сили (SDF), які понад десять років керували напівавтономним регіоном, погодилися вивести свої війська з двох провінцій, де більшість населення складають араби.

Йдеться про Дейр-ез-Зор – основний нафтовий та зерновий регіон країни, а також Ракку, де розташовані ключові гідроелектростанції на Євфраті.

Угода з 14 пунктів, опублікована канцелярією президента Сирії, містить підписи президента Ахмеда аль-Шараа та командувача SDF Мазлума Абді.

За даними державних ЗМІ, сторони підписували документ окремо.

Документ передбачає жорсткі умови інтеграції:.

Усі сили SDF будуть інтегровані в центральні міністерства оборони та внутрішніх справ як "окремі одиниці", а не як цілісні курдські підрозділи (останнє було вимогою SDF).

Під контроль уряду передаються всі прикордонні переходи, газові та нафтові родовища.

Дамаск перебирає контроль над в'язницями та таборами, де утримуються бойовики "Ісламської держави" та пов'язані з ними цивільні особи, захоплені після розгрому угруповання у 2017 році.

Сирійський урядовець заявив, що передача контролю над Раккою та Дейр-ез-Зором має відбутися протягом найближчих 24–48 годин.

Водночас угода містить певні поступки для курдів.

Зокрема, SDF зможуть висувати кандидатури військових і цивільних діячів на ключові посади в центральному уряді.

У провінції Хасеке, де проживає значна кількість курдів і яка є головним оплотом SDF, губернатор призначатиметься на основі консенсусу.

Вона також зобов'язує SDF вигнати всіх несирійських діячів, пов'язаних з Робочою партією Курдистану (РПК), курдським бойовим угрупованням, яке Туреччина вважає терористичною організацією.

Спеціальний посланник США Том Баррак назвав угоду "поворотним моментом", але зазначив, що попереду ще складна робота над деталізацією всеосяжної інтеграції.

У суботу Баррак зустрівся з головнокомандувачем SDF Абді в Курдистані в Іраку, а в неділю – з Шараа в Дамаску.

Командувач SDF планує зустрітися з президентом Сирії в Дамаску в понеділок, 19 січня, щоб обговорити деталі угоди.

МЗС Туреччини привітало угоду, висловивши надію, що вона сприятиме безпеці регіону, і наголосило, що майбутнє Сирії – "в єдності, інтеграції та згуртованості, а не в тероризмі та розколі".

Що передувало:.

Після повалення режиму Башара Асада наприкінці 2024 року, новий уряд Сирії та SDF вели переговори про інтеграцію протягом минулого року.

Крайнім терміном було визначено кінець 2025 року.

Після того як дедлайн сплив без суттєвого прогресу, спалахнули збройні сутички, які переросли в наступ урядових військ на підконтрольні курдам території.

Сирійська армія захопила низку територій, включаючи нафтові родовища, попри заклики США припинити вогонь.

Побоювання курдів щодо уряду Шараа посилилися після спалахів міжконфесійного насильства минулого року, коли майже 1500 алавітів було вбито проурядовими силами на заході Сирії, а сотні друзів загинули на півдні країни, деякі з них – у результаті страт.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader