/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F757dfd96baba3e41a4df7cf92d7f7b14.jpg)
Кремль імітує прорив на Сумщині: чи вдасться переконати Захід у краху фронту?
На початку грудня 2025 року, коли західні країни розмірковували про підтримку України, Кремль розпочав свою «когнітивну кампанію війни». Російське військове командування активізувало невеликі транскордонні атаки в північних районах Сумської та Харківської областей. Аналогічна активність спостерігалася в районі Комарівки, що на схід від Сидорівки, ділянки, яка до того залишалася неактивною.
Ключовим моментом став 8 лютого, коли російське Міністерство оборони заявило про захоплення Сидорівки, населеного пункту на північний захід від Сум. Це твердження швидко підхопили російські військові блогери, які заговорили про створення «буферної зони» на півночі Сумської області. Один з них, імовірно пов'язаний з Північним угрупованням військ Росії, заявив про плани формування понад 20 штурмових груп для просування вглиб Сумської області з Білої Берези та Комарівки.
Однак Інститут вивчення війни (ISW) не виявив жодних візуальних підтверджень цих заяв. Незалежні аналітики не знайшли доказів значного просування російських військ до будь-якої оперативно важливої цілі, а також ознак підготовки до широкомасштабного наступу з півночі України. Це вказувало на те, що заяви про захоплення Сидорівки, Грабового, Комарівки, Білої Берези та Попівки на Сумщині, а також просування до Сотницького Козачка на Харківщині, були частиною цієї кампанії.
Аналітики припускають, що російське військове командування використовує підрозділи 2-го мотострілецького полку Ракетних військ стратегічного призначення як штурмові війська на Сумському напрямку. Ця практика вже спостерігалася раніше і свідчить про використання спеціалізованого персоналу для цілей, що не відповідають їхньому основному призначенню.
За оцінками Інституті вивчення війни, Кремль навмисно подає ці обмежені транскордонні атаки як новий, широкий російський наступ. Це має підкріпити наратив про неминучу воєнну перемогу Росії в Україні, що, у свою чергу, покликане спонукати Захід та Україну до капітуляції перед російськими вимогами, налякавши можливим посиленням наступальних операцій у майбутньому.
Наразі ISW продовжує оцінювати ситуацію, наголошуючи на відсутності ознак масштабного наступу, що підтверджує імітаційний характер цих операцій. Ці дії Кремля є частиною стратегії впливу на міжнародні переговори та громадську думку, намагаючись створити враження про розвал українського фронту.
«Когнітивна кампанія війни» — це термін, який використовується для опису дій Кремля, спрямованих на маніпулювання інформаційним простором. У цьому випадку, Москва намагається переконати Захід, що лінії фронту в Україні руйнуються, використовуючи психологічний тиск та дезінформацію.
Раніше російське військове командування вже заявляло про плани широкомасштабного наступу цього літа на півдні та сході України, що, на думку аналітиків, демонструє незацікавленість Кремля у швидкому закінченні війни. Поточні транскордонні атаки, можливо, є частиною цих довгострокових планів, що мають на меті створення паніки та підриву підтримки України.
«ISW не виявило жодних доказів, що російські війська досягли значного просування до будь-якої оперативно важливої цілі після ймовірного захоплення цих невеликих прикордонних сіл, а також не помітило ознак підготовки Росії до значного наступу на Україну з півночі», — йдеться у звіті Інституту вивчення війни.
«Кремль, ймовірно, прагне подати ці обмежені транскордонні атаки як новий широкий російський наступ, що підкріплювало б наратив Кремля про неминучу воєнну перемогу Росії в Україні», — додали аналітики ISW.
Дії Кремля на північних ділянках українського кордону, попри гучні заяви, залишаються, згідно з аналізом ISW, інструментом психологічного тиску. Ця стратегія, спрямована на вплив на Захід і Україну, має на меті не стільки реальні територіальні здобутки, скільки маніпулювання сприйняттям війни, створюючи ілюзію неминучої перемоги Росії та примушуючи до поступок. Майбутні місяці покажуть, чи зможуть ці інформаційні операції досягти своєї мети, чи стануть черговим етапом неспроможності Кремля.

