40 світових лідерів обговорять відновлення вільного судноплавства через Ормузьку протоку
Очікується, що невдовзі прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер відбуде до Парижа. Тут, разом із президентом Франції Еммануелем Макроном, він проведе віртуальну зустріч світових лідерів.
На цій знаменній події, що відбудеться в п'ятницю, лідери 40 країн зберуться для обговорення життєво важливих питань. Основною темою стануть зусилля щодо відновлення прохідності та безпеки судноплавних шляхів через Ормузьку протоку. Також буде розглянуто питання підтримки нестабільного перемир'я в Ірані.
За заявою офісу британського прем'єр-міністра, результатом цієї зустрічі стане створення міжнародної місії. Її головною метою буде відновлення протоки. Ця місія матиме суто оборонний характер і розгорне спільні військові зусилля, як тільки дозволять умови.
Крім того, на саміті обговорять підтримку діяльності CNN Міжнародної морської організації, спрямованої на забезпечення безпеки суден та осіб, які перебувають на них. Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц також прибуде до Парижа 17 квітня для участі у саміті, що свідчить про широку міжнародну участь.
Очікується, що Стармер наголосить на глобальній відповідальності за безумовне та негайне відновлення протоки. Він підкреслить необхідність діяти, щоб відновити вільний потік світової енергії та торгівлі. Британський лідер також акцентує увагу на потребі заспокоїти комерційне судноплавство та підтримати операції з розмінування.
Німецький чиновник заявив, що Німеччина готова зробити внесок у забезпечення безпечного проходу через протоку, якщо буде чітка правова основа. Це може включати судна для розмінування або морське спостереження, що є спеціалізацією німецьких збройних сил. За даними систем відстеження суден, танкер для перевезення скрапленого газу G Summer вже увійшов до Перської затоки, пройшовши між іранськими островами Ларак і Кешм.
Раніше президент Дональд Трамп високо оцінив блокаду США іранських портів, назвавши її «дивовижною». Він заявляв, що вона фактично зупинила значну частину економічної діяльності Ірану.
Заяви Трампа про те, що Ормузька протока «досить скоро відкриється», супроводжувалися попередженнями про можливий дефіцит авіаційного палива в Європі вже за три тижні, якщо протока не буде повністю відкрита.
«Безумовне та негайне відновлення протоки є глобальною відповідальністю, і нам потрібно діяти, щоб знову відновити вільний потік світової енергії та торгівлі», — очікується, що Стармер скаже на саміті.
«Тож у нас справи йдуть дуже добре, що стосується всієї ситуації щодо Ірану. Блокада чудова. Вона тримається дуже міцно, дуже потужно. І я думаю, що ми досягаємо значного прогресу в цьому», — сказав Трамп.
Ця міжнародна зустріч є ключовим кроком до стабілізації регіону та забезпечення безперебійного функціонування одного з найважливіших морських шляхів світу. Відновлення Ормузької протоки обіцяє не тільки економічні вигоди, а й суттєво зменшить напругу у світовій політиці.

