/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F54f61d5acaaee6d2f531592bde2adbea.jpg)
Українцям вимикають електрику: експерт пояснив, як блокують імпорт світла з Європи
Літні відключення світла могли б бути значно м'якшими, якби Україна повноцінно використовувала імпорт електроенергії з Європейського Союзу. Однак цьому заважають цінові обмеження, які діють на оптовому ринку.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на заяву ексголови НЕК "Укренерго" Володимира Кудрицького.
Чому вимикають світло: п'ять причин від Кудрицького
За словами Кудрицького, нинішні відключення поки не є критичними, однак енергосистема працює в умовах високого навантаження. Основними причинами дефіциту він назвав:
- аномальну спеку, яка тримається в Україні останні тижні;
- зростання споживання через масове використання кондиціонерів;
- низькі запаси води для роботи гідроелектростанцій;
- ремонтну кампанію на атомних електростанціях;
- значні руйнування теплової генерації внаслідок російських атак.
Як прайс-кепи обмежують імпорт
Кудрицький наголосив, що уникнути або суттєво зменшити обмеження можна було б за двох умов: якби в системі працювали заплановані обсяги розподіленої генерації та якби під час вечірнього дефіциту максимально використовувався імпорт з Європи.
Фізична можливість отримувати більше електроенергії з ЄС наразі є, але енергетичний регулятор НКРЕКП обмежує ціну на ринку для бізнесу. Коли ціна в Європі короткочасно, але суттєво зростає, комерційний імпорт стає економічно невигідним.
"І тому зараз, коли ціна в Європі короткочасно, але суттєво зросла, імпорт на повну не використовується", — пояснив ексголова "Укренерго".
Проблема повторюється з року в рік
Схожа ситуація з прайс-кепами виникала неодноразово. Кудрицький нагадав: обмеження імпорту через цінові стелі фіксували у квітні 2026 року, минулої зими, влітку 2024-го та взимку 2022 року.
Що робити під час відключень
Поки ситуація з імпортом залишається невизначеною, українцям варто підготуватися до можливих відключень. Актуальні графіки для вашого регіону можна знайти на офіційному сайті обленерго або в чат-ботах ДТЕК та Yasno. Також рекомендується мати вдома заряджені павербанки, запас води та автономні джерела освітлення.
Більше деталей читай у матеріалі: світло по 4,32 грн — до жовтня: МВФ вимагає підвищення тарифів.

