/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F419%2F533c0fb071786652354c5a8d75c8065a.jpg)
Небувалий скандал: Угорщина розслідує субсидії для BYD після переходу Сіярто
Політична кар'єра Петера Сіярто завжди була тісно пов'язана з просуванням китайських інтересів в Угорщині. Він був активним учасником переговорів щодо будівництва заводу BYD та кількох підприємств з виробництва акумуляторів у Сегеді, а також ключовим елементом китайської ініціативи «Один пояс – один шлях» у частині залізничної лінії Белград–Будапешт.
Несподіваний перехід Сіярто з міністерського крісла до правління китайського автогіганта BYD, який саме будує свій перший європейський завод в Угорщині, став каталізатором для громадського обурення та підозр у неправомірній діяльності. Цей завод у Сегеді дозволяє компанії уникнути імпортних мит Європейського Союзу на китайські електромобілі.
Під тиском громадськості та опозиції, прем'єр-міністр Петер Мадяр зробив заяву про початок розслідування. Він наголосив, що буде проаналізовано всі рішення, переговори та державні зобов’язання, які Петер Сіярто брав щодо інвестицій BYD Hungary.
Розслідування охопить усі форми державної підтримки — субсидії, податкові пільги та дозволи, надані транснаціональним компаніям за часів правління Віктора Орбана. Мета — не тільки оцінити дії Сіярто у BYD, а його роль у попередньому уряді, де він відповідав за залучення іноземних інвестицій.
Дії Сіярто та уряду Орбана вже не вперше стають об'єктом критики. Екологічні та правозахисні організації раніше висловлювали занепокоєння щодо розширення діяльності китайських компаній в Угорщині через підозри у порушенні стандартів. Крім того, Сіярто вже був об'єктом розслідування через таємні контакти з російськими посадовцями. Угорщина розслідує це, передає повідомляє Euronews.
Ця ситуація підіймає питання про «політку обертових дверей» (revolving door), коли високопоставлені чиновники після відставки працевлаштовуються у приватних компаніях, які були об'єктом їхніх рішень на державній службі. Це створює ґрунт для потенційних конфліктів інтересів та корупційних ризиків у політичних системах, що прагнуть прозорості.
Прем’єр-міністр Петер Мадяр підкреслив, що його уряд має намір з'ясувати: «Хто ухвалював ці рішення, хто їх готував, які професійні застереження були проігноровані та яке навантаження вони створили для угорських платників податків, працівників, місцевих громад та навколишнього середовища».
Результати розслідування в Угорщині можуть мати далекосяжні наслідки не лише для китайської компанії BYD та колишнього міністра Сіярто, а й для майбутніх інвестиційних рішень у країні, що змусить змінити правила співпраці з великим бізнесом та посилити контроль за державними субсидіями. Більше оперативних новин у Telegram Апострофа: Більше оперативних новин у Telegram Апострофа.

