• Соцмережі
438

Коваленко Віктор Вікторович: український футболіст і півзахисник італійської «Аталанти»

Віктор Коваленко - Фото 1

Коваленко Віктор Вікторович — вихованець донецького «Шахтаря». У 20 років виводив гірників на поле з капітанською пов'язкою. Кращий бомбардир молодіжного чемпіонату світу 2015 року. У лютому 2021 року перейшов до «Аталанти», але на правах оренди спочатку грав за «Спецію», а з літа 2023 року за «Емполі»

Біографія

Віктор Вікторович Коваленко народився 14 лютого 1996 року в місті Херсон.

Особисте життя

Футболіст зустрічається з дівчиною на ім'я Анастасія Мантач.

Кар'єра в клубі

Коваленко виступає на позиції атакуючого півзахисника.

У віці п'яти років Віктор почав займатися футболом в дитячо-юнацькій школі рідного Херсона. У 2008 році він опинився в футбольній академії донецького «Шахтаря». Протягом чотирьох років Віктор грав за юніорські та молодіжні склади гірників.

У Юнацькій лізі УЄФА сезону 2014/2015 Віктор разом з донецьким клубом дійшов до фіналу. У вирішальному поєдинку з лондонським «Челсі» на останніх хвилинах забив гол, але український клуб все ж поступився з рахунком 2:3.

У жовтні 2014 року Коваленко вперше вийшов на поле у складі дорослої команди «Шахтаря». Він відіграв всі 90 хвилин в кубковому протистоянні з клубом «Полтава» (4:1). У лютому наступного року молодий півзахисник дебютував за гірників в українській першості. Він вийшов на заміну в кінцівці зустрічі з іншою полтавською командою — «Ворской».

Коваленко став першим вихованцем академії донецького клубу, який дебютував в команді протягом останніх п'яти років. У травні 2015 року матчі з ужгородською «Говерлою» Віктор відзначився гольовою дією — результативним ассистом. На 72-й хвилині він вийшов на заміну, а вже через чотири хвилини віддав пас, з якого Луїс Адріано забив гол.

А ось свій перший гол за «Шахтаря» молодий півзахисник забив вже в наступному сезоні. У вересні 2015 року в матчі Кубка України проти «Тернополя» Віктор відзначився на 77-й хвилині. У підсумку гірники розбили суперника з рахунком 5:0.

У лютому 2016 року півзахисник забив перший гол в євротурнірах. М'яч Віктора в матчі-відповіді 1/16 фіналу Ліги Європи проти німецького «Шальке» допоміг встановити остаточний результат — 3:0 на користь українського клубу.

У травні 2016 року півзахисник став наймолодшим гравцем донецького клубу, який виводив команду на поле з капітанською пов'язкою. На той момент футболістові було всього 20 років і 87 днів.

Починаючи з сезону 2016/2017 Коваленко стає гравцем основного складу. У листопаді 2016 року в рамках 16-го туру чемпіонату України два голи (на 36-й і 39-й хвилинах) допомогли донецькому клубу перемогти «Дніпро».

Ще двічі в складі «Шахтаря» Віктор відзначався дублями: в березні 2019 року і жовтні 2020 року. Цікаво, обидва рази від результативного півзахисника постраждали клуби з одного міста — «Карпати» і ФК «Львів». Причому останньому суперникові Віктор забив два м’ячі всього за 18 хвилин.

У складі гірників за неповні сім сезонів Коваленко провів майже двісті матчів, в яких забив 32 рази. З «Шахтарем» півзахисник чотири рази перемагав в чемпіонаті і Кубку України та ще два рази — в Суперкубку. У 2015 і 2016 роках Віктор став володарем премії «Золотий талант України».

Тоді ж він входив до символічної збірної молодих талантів Ліги чемпіонів і топ-50 молодих гравців світу за версією італійського видання La Gazzetta dello Sport.

У лютому 2021 року Коваленко за 600 тисяч євро перейшов в італійську «Аталанту», де вже грав інший українець — Руслан Малиновський. Але на відміну від нього Віктор не зміг закріпитися в основі. Свій перший матч у футболці команди з міста Бергамо він 21 березня, коли наприкінці зустрічі з «Вероною» замінив свого співвітчизника. У другій половині сезону 2020/2011 він зіграв лише три хвилини в матчі чемпіонату Італії.

Контракт Коваленко розрахований до 30 червня 2025 року. Але, як повідомляють ЗМІ, головний тренер «Аталанти» Джан П'єро Гасперіні залишився розчарований Віктором. Тому влітку 2021 року Коваленко міг змінити клуб.

У результаті Віктора було віддано в оренду в інший італійський клуб «Спецію». Дебютував за нову команду українець 13 серпня, коли вийшов в основі на гру Кубка проти представника Серії B «Порденоне» (3:1). Коваленко провів на полі майже весь матч та був замінений на 86-й хвилині.

Першої корисної дії від футболіста довелося чекати на два місяці. У грі проти "Салернітани" (2:1) у жовтні Коваленко віддав гольову передачу і навіть забив гол. Однак він виявився єдиним забитим за «Спецію» м'ячем. Влітку 2022 року ця команда продовжила оренду Віктора. Загалом за клуб півзахисник провів понад сорок матчів.

У серпні 2023 року українець знову опинився в оренді. Цього разу в його послугах був зацікавлений клуб «Емполі». Того ж місяця Віктор дебютував за команду. У грі проти «Ювентуса» українець вийшов на заміну на останні 19 хвилин.

У «Емполі», за договором, є опція викупу гравця. Згідно з сайтом transfermarkt трансферна вартість українця оцінюється (на червень 2023 року) у півтора мільйона євро. Найвищу ринкову вартість Віктора було зафіксовано у січні 2017 року. Тоді його оцінювали у шість мільйонів євро.

Кар'єра в збірній

З 2010 року півзахисник «Шахтаря» почав залучатися до юніорських збірних України. У 2014 році Коваленко зіграв на чемпіонаті Європи серед гравців молодше 19 років.

Через рік він брав участь в молодіжному чемпіонаті світу. У матчі групового турніру проти США Віктор відзначився хет-триком. Ще два голи він забив у ворота М'янми. У матчі ⅛ фіналу проти Сенегалу збірна України програла по пенальті і вилетіла з турніру. Сам же Віктор з п'ятьма голами став одним з двох кращих бомбардирів молодіжного мундіалю.

За національну збірну півзахисник вперше зіграв в березні 2016 року в товариському матчі проти Кіпру. Влітку того ж року він взяв участь в трьох матчах чемпіонату Європи. Всього в жовто-синій футболці Коваленко провів понад тридцять матчів. Але не забив жодного гола.

Віктор був претендентом на потрапляння в остаточну заявку національної збірної на чемпіонат Європи 2020 року. Але через відсутність ігрової практики і травму, яку він отримав перед турніром, Коваленко виявився за бортом континентальної першості.