/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F201%2F771ceef0d6db235ec9ef62e1f7172be8.png)
Нові книжки травня, на які варто звернути увагу
Нонфікшн при кризу XXI століття, свідчення воєнних злочинів під час повномасштабної війни та тревелог Софії Яблонської Китаєм 1930-х років — такі книжки можна придбати чи передзамовити в українських видавництв уже цього травня.
Ми розповідаємо про 12 новинок, на які варто звернути увагу.
«Продавці болю: зліт і падіння опіоїдного стартапу», Еван Г`юз
Коли Джон Капур заснував компанію «Інсис терапютикс», то вже накопичив невеликий статок у фармацевтиці. Він хотів збагатитися на інноваційних ліках, проте пацієнтів, які могли безперешкодно отримати рецепт на його сильний і дорогий препарат, було не так багато. Тож Джон об’єднав навколо себе таких самих грошолюбів. Молоді й амбітні люди вдавалися до всілякого обману — від підкупу лікарів до страхового шахрайства. «Інсис терапютикс» стала сенсацією Волл-стріт. Так тривало доти, доки афера не розкрилася, а вони не опинилися в епіцентрі гучного кримінального процесу.
«Балерина в Аушвіці», Едіт Еґер
Еді — вправна танцівниця й гімнастка, яка сподівається взяти участь в Олімпійських іграх. Виснажливі тренування й турботи про власне місце в родині, де її вважають розумною, але недостатньо вродливою донькою, поглинають усю увагу дівчини. Коли Еді вперше закохується, Європу охоплює війна, і її разом із батьками й сестрою Маґдою заганяють у потяг, що прямує до концентраційного табору. Аушвіц — жахливе місце, але попри нелюдські зовнішні обставини сестри вчаться віднаходити силу всередині себе, підтримують одна одну й нарешті стають вільними.
В адаптованому для підлітків виданні бестселера «Вибір» психологиня Едіт Іва Еґер розповідає про власну юність на тлі війни й ділиться найінтимнішим — переживаннями, надіями, страхами у свої шістнадцять.
«Мала», Едвард Кері
Це історія про обдаровану дівчинку Марі, яка познайомилася з ексцентричним вчителем — майстром воскових скульптур. Головна героїня потрапила до Версалю, де стала наставницею принцеси і допомогла Марії-Антуанетті зберегти життя під час пологів. Однак світ охопила революція.
Книжка від майстра магічного реалізму Едварда Кері розповідає про силу мистецтва, людську винахідливість, здатність виживати і те, що навіть найменші з нас здатні стати великими легендами.
«Нерухомість», Анна Грувер
Миша, 26-річна аспірантка з Києва, їде до Кракова, щоб долучитися до міжнародного проєкту з дослідження життя мігрантів. Та скоро дівчина усвідомлює, що гасла про гуманізм — лише ширма для політичних ігор. Вона стикається із чужим болем і трагедіями людей, чиї життя руйнуються за зачиненими дверима. Насилля, зради й особисті втрати докорінно її змінюють. Якою ж Миша повернеться додому?
«На власній шкірі. Історії, розказані вцілілими», Світлана Ославська
Впродовж 2022–2024 років журналістка Світлана Ославська документувала свідчення воєнних злочинів, які росіяни скоїли на окупованих територіях України. Авторка спілкувалася з уцілілими в Снігурівці, Шевченковому, Ягідному й інших містах і селах, що пережили окупацію. Ці люди на власній шкірі зазнали терору російського вторгнення. Вони були свідками того, як розстрілювали їхніх близьких, знищували будинки, вулиці й цілі міста, а також пережили тортури і нелюдське поводження, викрадення, зґвалтування. Однак росіянам не вдалося позбавити цих людей гідності.
«Безлад. Важкі часи у XXI столітті», Гелен Томпсон
Це нонфікшн із політології та економіки від Гелен Томпсон, британської наукової журналістки й професорки університету в Кембриджі. Авторка ділить дослідження про кризу геополітичних систем на три тематичні блоки: перший порушує питання енергетичної залежності, другий стосується фінансової стабільності на міжнародній арені, а останній фокусується на політичній ентропії.
Гелен Томпсон занурюється в історію глобалізації, щоб побудувати звʼязки між вадами й помилками управлінських структур, які викликали колапс у XXI столітті. Відтак професорка пропонує ґрунтовний екскурс минулим, події якого спричинили кліматичні зміни, кризу демократичних систем і зміцнили позиції технократії.
«ТРОє і одна», Ірен Роздобудько
Іноді доля розводить людей для того, щоб звести знову в дивний і химерний спосіб, серед війни й потрощеного міста.
Аделіна залишила містечко в юності, відкрита до викликів і сповнена сподівань, не по-тутешньому гарна й не схожа на однолітків. За кілька десятиліть вона повертається до батьківської хати в передмісті Києва з іншого, американського життя. Хтось із друзів дитинства змінився, хтось лишився таким самим, а когось змінить війна, що невпинно наближається.
Вони проживуть тепле літо і страшний лютий разом, щоб усвідомити: підбита одного дня жирна риска «ніколи» нічого не варта перед питанням життя і смерті. І все складеться так, як мало бути, бо час повертає свій борг.
«З країни рижу та опію», Софія Яблонська
Це захопливий тревелог, що відкриває світ Китаю 30-х років минулого століття. Софія Яблонська щиро й без прикрас ділиться тим, як стала залежною від опію і бачила страту «піратів».
Авторка не лише спостерігала за життям Китаю, а й намагалася зафіксувати його на плівці. Та через віру китайців у те, що «одинокий погляд маґічного апарату в силі нагнати на них хворобу, а то й смерть», часто їй доводилося годинами чекати, псувати плівку, а потім іти ні з чим. Щоб працювати, вона винайняла приміщення, створивши ілюзію справжньої комерційної діяльності, і з вікна знімала місцевих.
«Моя депортація. Репортажі кримського журналіста...», Осман Аріфмеметов
Осман Аріфмеметов — активіст, який роками висвітлював сфабриковані судові процеси в окупованому Криму. 2019 року його незаконно увʼязнили за звинуваченням у терористичній діяльності. Разом з ним на лаві підсудних опинилася низка кримськотатарських активістів.
У своєму щоденнику він змальовує численні камери й сфальшовані матеріали слідства, моральні й фізичні знущання, яким піддає ув’язнених російське «правосуддя». Попри абсурдну жорстокість обставин, у яких опинився Осман, він зберігає віру, здоровий глузд і тонку іронію, а його нотатки сповнені надії та готовності до нової боротьби за долю свого народу.
«Політика пам’яті», Сергій «Колос» Мартинюк
Це поетичний щоденник, до якого увійшли вірші Колоса, написані в період від перших місяців пандемії до останніх місяців 2024-го і служби в Збройних силах України.
Вірші про пам’ять, початок війни та сутінки останніх літніх вечорів. Про надію, першу любов і сміх побратимів. Вірші про розпач утрат і крик, з яким у місті на північному заході країни на світ з’являється дитина, яка змінює все. Вірші про вагу слів і час, який біжить все швидше.
«Як припинити долати неспокій і жити далі», Давид Цибенко та Костянтин Коробов
Як жити, а не виживати, коли ми постійно мусимо долати важкі випробування — війну, хвороби, розчарування? Від таких проблем немає чарівної пігулки — отже, треба відшукати внутрішні ресурси, які допоможуть нам вистояти у хвилини кризи та знайти сили рухатися далі.
Підхід до психологічної гнучкості, описаний у цій книжці, допоміг надзвичайно різним людям долати виклики військового та цивільного життя, протистояти невиліковним хворобам і пережити горе втрати. Ви познайомитеся з їхніми історіями, а також із покроковим планом, який допоможе жити наповненішим життям попри все, що відбувається довкола нас щодня.
«Безсмертя у склі», Джесс Кідд
Лондон. 1863 рік. Приватна розслідувачка Брайді Дівайн має розкрити викрадення шестирічної Крістабель, таємної доньки баронета Едмунда Бервіка, надприродні здібності якої зробили її ласою здобиччю для колекціонерів і дослідників усіляких природних див. Розплутати цю загадкову справу допомагають помережений татуюваннями привид відомого боксера, економка заввишки сім футів і талановитий хімік. Ця чарівна готична містерія руйнує межу між фактом і казкою та показує, як це — бути людиною в нелюдські часи.
