Після початку великої війни ОБСЄ вдалося вивезти з України лише іноземних працівників місії. Про це йдеться в розслідуванні Politico «Інсайди невдалого виходу ОБСЄ з України».
Як зазначається у публікації, увечері 24 лютого у Відні генеральний секретар ОБСЄ Хельга Шмід наказала евакуювати міжнародний персонал з України та доручила своєму головному спостерігачеві «сприяти переміщенню членів національної місії всередину країни, де це можливо та якщо це буде потрібно».
Відповідну заяву Шмід зробила на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні 27 лютого. Вочевидь, плану в ОБСЄ на випадок великої війни не було. І, як тільки Росія почала завдавати ракетних ударів по українських містах, сотні спостерігачів і місцевих співробітників відчайдушно зверталися до високопоставлених чиновників ОБСЄ, йдеться у публікації Politico.
«Замість підтримки чи плану евакуації вони отримували електронні листи зі словами співчуття. У них повідомлялося: "Будьте в безпеці" та всього найкращого».
Як приклад, Politico цитує лист керівника групи Донецького підрозділу Альміра Механовича, надісланий о 22:40 25 лютого. У ньому він каже, що повідомлення про те, що ОБСЄ евакуює виключно міжнародний персонал, викликало «відчуття невизначеності». Як йому повідомили, ОБСЄ «робить усе можливе, щоб отримати відповіді на ваші запитання».
Але, як свідчить дослідження Politico щодо діяльності ОБСЄ за дні та тижні до вторгнення РФ до України й одразу після нього, «місцеві співробітники ніколи не отримували відповідей. Принаймні тих, які їм потрібні».
Натомість ОБСЄ не справилася з завчасним плануванням евакуації, не мала оновленого плану на момент нападу РФ, та зазнала збоїв у комунікації відзначає видання.
Фото: ОБСЄ