Українські правозахисники склали список 22 представників окупаційної влади у Криму, які відмовляють у лікуванні кримським політв’язням. Їхні прізвища Центр прав людини Zmina і Кримська правозахисна група (КПГ) озвучили під час пресконференції у Медіацентрі Україна — Укрінформ, заявивши, що цих злочинців треба внести у санкційні списки через порушення прав політв’язнів.
«У звіті ми виокремили категорії посадовців, які є злочинцями: це судді, прокурори, омбудсмани, керівники місць позбавлення волі і керівники медичних закладів при ФСИН РФ. Ми перелічили 22 посадовця, які ігнорують стан здоров’я політв’язнів та не надають їм допомоги», — розповіла менеджерка проєктів Zmina Вікторія Нестеренко.
Вона нагадала про те, що на початку 2023 року через ненадання меддопомоги в російських в’язницях померло двоє українських політв’язнів — Джеміль Гафаров та Констянтин Ширінг. Вони мали складні хронічні захворювання, в умовах СІЗО стан здоров’я поступово погіршувався, але адміністрація СІЗО постійно відмовляла у госпіталізації і забороняла передавати їм ліки. Посадові особи, які причетні до їхньої загибелі, не понесли за це жодної відповідальності.
Наразі в російській неволі перебуває 21 політв’язень з критичним станом здоров’я. Вони потребують негайного лікарського обстеження, кваліфікованої медичної допомоги, а в деяких випадках — оперативного втручання, наголошують правозахисники.
За їхніми словами, ненадання медичної допомоги людям в місцях позбавлення волі може прирівнюватися до тортур. Крім цього, в’язні знаходяться в жахливих умовах утримання, через що хронічні хвороби загострюються.
«Російська влада не тільки не карає службовців та силовиків, які свідомо не надають медичну допомогу хворим політв’язням, вона також робить все для того, щоб приховати злочини цих людей. Безкарність і бездіяльність сприяють новим і новим злочинам», — переконана дослідниця КПГ Ірина Сєдова.
Правозахисники передали інформацію та докази по всіх злочинцях у державні органи для відкриття кримінальних проваджень, а також накладання санкцій. Крім того, цей список передадуть представникам країн ЄС та США для внесення цих осіб у санкційні списки на міжнародному рівні.
«Ми звертаємося до представників влади України зробити все можливе, щоб ці злочинці були включені в міжнародні санкційні переліки і не змогли сховатися від покарання», — закликала Ірина Сєдова.
З повним переліком російських злочинців можна ознайомитися тут.
На фото менеджерка проєктів Zmina Вікторія Нестеренко, документатор-дослідник Zmina Борис Петруньок, дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова
Фото: Укрінформ, Zmina
Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.